Lukas kinnitas sihtfinantseeritavad teadusteemad

Indrek Kald 11. jaanuar 2011, 08:21

Haridus- ja teadusministeerium sihtfinantseerib tänavu 214 teadusteemat, sh 202 jätkuvat ning 12 uut teemat kogumahus 23 miljonit eurot (360 mln kr).

Riigieelarve seaduses on teadusteemade sihtfinantseerimiseks ette nähtud vahendid eelmise aasta tasemel. Mullu alustatud teemade teaduskvaliteedist lähtuvat diferentseeritud rahastamist jätkatakse ka tänavu.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ütles, et Eesti teaduse tase on rahvusvahelises konkurentsis silmapaistev. "Euroopa Liidu teaduse rahastamise 7. raamprogrammi vahearuande põhjal on meie teadlased olnud projektide esitamisel kõige tulemuslikumad. See on üks põhjus, miks juba sel nädalal, 14.-15.jaanuaril kogunevad Tartusse Euroopa riikide teadusministrid ja teadusfondide juhid," lisas ta.

Minister tõi esile, et teadusgruppide kõrge tase teeb raskeks otsustamise, kelle taotlusi on meie oma eelarvevahenditest võimalik toetada. "Ka sel aastal oldi kimbatuses – uutest sihtfinantseerimistaotlustest jäi paljude väga heade kavade olemasolu tõttu osa sellistest rahastamata. Ainus võimalus tipptasemel teadlaste Eestis hoidmiseks on teaduse rahastamise jätkuv suurendamine, et see tõuseks Skandinaavia maadega võrreldavale tasemele," sõnas Lukas.

Uusi sihtfinantseerimise taotlusi 2011. aastaks laekus 38. Haridus- ja teadusministeerium sihtfinantseerib neist Teaduskompetentsi Nõukogu soovitusel 12 uut taotlust kogusummas 939 000 eurot (14,7 mln kr). Mitterahastatud taotluste osakaal uute taotluste seas on käesoleval aastal 68,4%, mis on pisut madalam kui mulluses taotlusvoorus (75%), kuid tunduvalt kõrgem kui 2009. aastal (46,3%) ning 2008. aastal (20,8%).

Sihtfinantseerimise jätkamiseks tänavu laekus kokku 202 taotlust. Kõik jätkutaotlused leidsid ka rahastamist.

Seoses rahastatavate teemade ja teadurite arvu kasvuga kujuneb sel aastal sihtfinantseeritavate teemade keskmiseks maksumuseks 107 695 eurot (1,69 mln kr), mis on võrreldes eelmise a keskmisega 1% võrra väiksem. Kuna tagasilükatud rahastamistaotluste protsent oli tunduvalt kõrgem kui paljudel eelnevatel aastatel, oli konkurents rahastamisele selles taotlusvoorus äärmiselt tugev.

Tänavu rahastatavatest teemadest kuulub 42,0% loodus- ja tehnikateaduste valdkonda, 27,6% bio- ja keskkonnateaduste valdkonda, 15,7% ühiskonnateaduste ja kultuuri valdkonda ning 14,8% terviseuuringute valdkonda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. January 2011, 08:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing