2007. aastal kohtunikkonna vastu võetud kohtusüsteemi arengupõhimõtete najal töötati välja kohtute seaduse eelnõu. Aastaid ettevalmistatud protsess peatus seaduseelnõu riigikogule esitamisega. Eelnõu arutati 2010. a alguses kahel korral riigikogu põhiseaduskomisjonis, kus otsustati eelnõu arutamist jätkata. Kuna riigikogu XI koosseis on oma tegevust lõpetamas, siis kohtute seaduse eelnõu langeb tõenäoliselt parlamendi menetlusest välja seoses koosseisu volituste lõppemisega, jõudmata kordagi suurde saali esimesele lugemisele.
Ametisolev riigikohtu esimees ja justiitsminister peavad tunnistama, et nad ei saanud hakkama sellega, mida kohtunike valdav enamus neile 2007. aastal siinsamas Pärnus ülesandeks pani. Saame üksnes tõdeda, et riigikogu ei ole kohtusüsteemi enesekorraldusõigust ja iseseisva võimuharuna toimimist aktsepteerinud.
Mõeldes kohtusüsteemi arengule leidsin, et hümni sõnadel, eriti kolmanda salmi esimesel lausel, on sügav sisuline tähendus. Su üle jumal valvaku, mu armas isamaa, kui 6. märtsil, demokraatia pidupäeval, läheb Eesti rahvas valima. Antagu rahvale tarkust valida riigikogusse inimesi, kes saavad aru võimude lahususe põhimõttest ja mõistavad kohtute enesekorraldusõiguse vajadust. Antagu parlamendile tarkust nimetada ametisse valitsus, kelle justiitsminister saaks jätkuvalt aru ühtse kohtusüsteemi arengu vajadustest ja kes julgeks ka selle eest seista.
Katked Märt Raski ettekandest kohtunike täiskogul 11. 02 Pärnus
Autor: Märt Rask
Seotud lood
Eestis on laialdane kohtupraktika selle kohta, kus juhatuse liikmelt on maksejõuetu äriühingu maksuvõlg sisse nõutud, sest juht on rikkunud oma lojaalsus- või hoolsuskohutust, ütles endine riigi peaprokurör, Soraineni advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat Norman Aas.
Enimloetud
5
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele