Sirje Rank • 21. veebruar 2011 kell 9:30

Protestijad süütasid Liibüas valitsushoone

Liibüa valitsushoone Tripolis on leekides ja tuletõrjujad püüavad seda kustutada. Riigipea Muammar al-Qaddafi poeg kutsus protestijaid dialoogile, hoiatades verise kodusõjaga. 

Agentuur AFP edastas, et meeleavaldajad on oma kontrolli alla võtnud ka riigitelevisiooni hoone.

Kogu öö jätkusid Tripolis julgeolekujõudude ja meelavaldajate kokkupõrked, katustelt tulistasid snaiperid. Organisatsiooni Human Rights Watch hinnangul on viimase nädalaga hukkunud üle 200 inimese.

Riigipea Muammar al-Gaddafi poeg kutsus protestijaid täna üles dialoogile, hoiatades vastasel juhul kodusõjaga, mis tähendaks vere voolamist ojadena. Gaddafi hoiatas, et paisuv konflikt võib seisata Liibüa naftatootmise, vahendas agentuur Bloomberg.

Liibüa on Aafrika suurimate naftareservidega riik. Toornafta aprillilepingute hind tõusis täna New Yorgis neljandat päeva järjest 92,13 dollarile barrelist. Brenti toornafta hind kerkis 104,34 dollarile barrelist.

"Liibüa toodab 1,5 miljonit – 1,6 miljonit barrelit päevas, nii panevad rahutused muretsema," ütles VTB Capitali analüütik Andrei Krjutšenkov.

Gaddafi vandus, et Liibüa armee taastab riigis korra "iga hinna eest". Ta hoiatas, et vägivalla eskaleerumine peletab naftafirmad riigist ning riskib vallandada USA interventsiooni.

Royal Dutch Shell teatas täna, et on hakanud oma personali pereliikmeid Liibüast evakueerima, Norra Statoil sulges kontorid ja hakkas välismaalastest töötajaid evakueerima. BP peatas naftapuurimise Nafoora väljal.

Gaddafi pakkus opositsioonile dialoogivõimalust, rahvuslikku debatti konstitutsioonimuudatuste üle, kõrgemaid palku ja töötu abiraha ning möönis, et aremee on protestide ohjamisel vigu teinud.

Režiimile lojaalsed armeejõud avasid eile riigis suuruselt teises linnas Benghazis protestinud tuhandete inimeste pihta tule, teatas Human Rights Watch

"Kiirus, millega kõik Liibüas on toimunud, on enamikke eksperte hämmastanud, kuna kolonel Gaddafi lõi väga spetsiifilise repressiivse süsteemi," ütles Bloombergile Austraalia ülikooli Araabia ja islamiuuringute keskuse direktor Amin Saikal. "Tõenäoliselt on ohvreid väga palju ning Gaddafil seega vähe toetust, et riigi juhtimist enam kaua jätkata."

Hetkel kuum