Tuhanded inimesed põgenevad vägivaldsetesse rahutustesse sattunud Liibüast. Paljudele riikidele on tegu ajaloolise päästeaktsiooniga.
Hiina, Türgi, Egitpus, Tuneesia, Saksamaa, Suurbritannia, USA, Itaalia, Hispaania – kõik riigid üritavad oma kodanikke veresaunaks muutunud Liibüast välja tuua. Itaalia kardab ühtlasi, et tulekul on ajalooliselt suur põgenikevool, mis võib võtta „piibelliku mõõtme“. Kuni 300 000 inimest võib üritada Frattini hinnangul iseseisvalt Euroopasse põgeneda.
Liibüa sündmusi ei kajasta kohapealt pea ükski välisajakirjanik, teateid toimuvast saadakse suuresti vaid kohalikelt. Egiptusesse põgenenud pealtnägijate sõnul tulistavad sõdurid tsiviilisikuid ja lapsi. Hukkunuid arvatakse olevat kaugelt üle 1000.
Luksemburgi välisminister Jean Asselborn nimetas protestide mahasurumist Liibüas „rahvastemõrvaks“. Liibüa riigijuht Muammar al-Gaddafi on „hälbinud, haige ja väga ohtlik“ mees, ütles Asselborn. Asselborn nõuab rahvusvahelise üldsuse sekkumist, selleks on aga vajalik ÜRO mandaat.
Koguni Iraani president Mahmud Ahmadinedshad mõistis Liibüa massimõrva hukka ja soovitas Muammar al-Gaddafil aktsepeerida inimeste tahet. „Selle asemel et inimesi tappa, kuulake neid,“ ütles Ahmadinendshad. „Kuidas on võimalik, et üks riigijuht saadab oma rahva vastu sõjalennukid, soomukid ja kahurid ja hoiatab, et kes sõna julgeb võtta, tapetakse maha.“
ÜRO inimõiguste komisjon koguneb Liibüa küsimust Genfi eriiistungile arutama reedel.
Autor: Katri Soe-Surén
Seotud lood
Liibüa julgeolekujõud vahistasid "välismaalaste võrgustiku" süüdistatuna riigi destabiliseerimises, vahendasid ERRi uudisteportaal.
Kuigi päevasel ajal on Liibüa pealinna Tripoli tänavail rahulik, on lennujaama õhuruum esmaspäeva õhtust suletud ning Liibüast lahkumine võimatu, rääkis üle aasta Liibüas töötanud eestlane Juhan Kahu.
Liibüa diktaator Muammar al-Gaddafi laseb meeleavaldajad maha tappa ja Lääs vaatab abitult pealt, kirjutab päevaleht Die Zeit. Mida annaks teha?
Wall Streeti aktsiaoptsioonide lühiperioodi volatiilsust jälgiv VIX indeks on täna kerkinud ligi 28 protsenti, kuna olukord Liibüas läheb aina tõsisemaks. Üha suurema tõenäosusega kanduvad meeleavaldused edasi järgmistesse riikidesse.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele