Sirje Rank • 18. märts 2011 kell 8:04

G-7 nõrgestab jeeni, et aidata Jaapani majandust

Maailma arenenud tööstusriigid teevad valuutaturul enam kui kümne aasta järel esimesed ühise interventsiooni Jaapani jeeni nõrgestamiseks.

Otsa tegi lahti Jaapani keskpank, viies jeeni USA dollari suhtes enam kui kahe aasta järsemasse langusesse. Sedamööda kuidas turud avanevad, müüvad jeeni kõik G7 riikide keskpangad, vahendas agentuur Bloomberg.

Jaapani keskpank lubas rahapoliitikat märkimisväärselt lõdvemaks lasta, et vähendada uue majanduslanguse ohtu.

Börs reageeris uudistele tõusuga.

„See aitaks majandust, kui nad suudaksid jeeni stabiliseerida,“ ütles Standard Chartered Plc valuutastrateeg Thomas Harr. „Väljavaated õnnestumiseks on suuremad, kui seda tehakse ühiselt, mitte Jaapan üksi.“

Tokios kukkus jeen kella viieks pärastlõunal kohaliku aja järgi 81,70 jeeni tasemele võrreldes eilse päevaga, mil USA dollar maksis 76,25 jeeni. Euro suhtes odavnes jeen 4,1% 115,33 jeeni tasemele. Nikkei indeks kerkis 2,7%.

1995. aastal toimunud Kobe maavärina järel tugevnes jeen USA dollari suhtes ligi 20% ning kui see praegu korduks, lisaks see majanduses märkimisväärselt deflatsioonilist survet, kirjutas Gavyn Davies oma kommentaaris ajalehes Financial Times. Valuuta nõrgestamiseks intressimäärade alandamisega keskpangal enam võimalusi ei ole.

Jaapani tänane interventsioon oli esimene läinud aasta septembrist, mil Jaapan püüdis üksi jeeni tugevnemist ohjeldada. Keskpank müüs selleks 2 triljonit jeeni ning see oli esimene sekkumine 2004. aastast.

„Ühepoolse sekkumise mõjud ei püsi reeglina kaua, kuid kui on tegemist koordineeritud sekkumisega, peaks see aitama jeeni ohjes hoida,“ ütles HSBC Holdings Plc ökonomist Frederic Neumann. „Nüüd kus kõik suured keskpangad oma tegevust koordineerivad, on neil kasutada hulk püssirohtu.“

Tugev jeen riskinuks pärssida ekspordist sõltuva Jaapani majanduse toibumist riiki tabanud rängimast kriisist teise maailmasõja järel.

G7 riigid pole turul ühist interventsiooni teinud 2000. aasta septembrist, mil ühisel jõul püüti pidama saada vaid paar aastat vana euro odavnemine.

Hetkel kuum