25. aprill 2011 kell 11:09

IMF: Ameerika ajastu on lõppemas

Esimest korda on Rahvusvaheline Valuutafond teatanud aja, mil Hiina tõusmisega maailma suurimaks majanduseks lõpeb "Ameerika ajastu".

Hiljuti avaldatud prognoosi kohaselt ütleb IMF, et Hiina majandus tõuseb Ühendriikidest mööda juba viie aasta pärast - aastal 2016, vahendab MarketWatch. See aga ei tule hea uudisena USA-le, kus poliitikud võitlevad eelarveprobleemidega.

Selline areng heidab veelgi varje nii USA dollarile kui riigi hiiglaslikule võlakirjaturule, mis on mitmeid kümnendeid nautinud enda priviligeeritud staatust maailma võimsama riigi hõlma all.

See prognoos võib paljusid inimesi ja ökonomiste üllatada, sest arvatakse, et USA loovutab enda koha alles paarikümne aasta jooksul. Erinevus tuleneb sellest, et võrreldakse riikide sisemajanduse koguprodukti kasutades praegusi valuutakursse, mis võivad iga hetk muutuda ning Hiina jüaani kurss on teadagi kunstlikult madal.

IMFi analüüsis aga arvestatakse raha reaalset ostujõudu, kasutades ostujõupariteeti (PPP). Ostujõupariteet väljendab valuuta tegelikku ostujõudu ja erineb ametlikust valuuta vahetuskursist.

PPP alusel kasvab Hiina majandus selle aasta 11,2 triljoni dollari pealt aastaks 2016 19 triljoni dollarini. USA majandus kasvab samal ajal 15,2 triljonilt dollarilt 18,8 triljonini. Sellega väheneks USA osakaal maailmamajanduses 17,7%ni, mis oleks kaasaaja kõige madalam näitaja. Hiina oma tõuseks 18%ni ja kasvaks edasi.

Võrdluseks võib tuua, et kõigest 10 aastat tagasi oli Ühendriikide majandus Hiina omast kolm korda suurem.

Mõneti võib tunduda kummaline, et USA pole varsti enam domineeriv jõud maailmas. USA tõusis maailma juhtivaks majanduseks ülemöödunud sajandil, seljatades 1890ndatel Suurbritannia.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum