28. aprill 2011 kell 5:00

Algasid Eesti Panga presidendivalimised

Eesti Panga nõukogu otsus mitte pikendada kahe asepresidendi ametiaega on Äripäeva meelest olulisem, kui esmapilgul paistab. Eesti Pangas käärib.

Esiteks – selgeks on saanud, et alanud on keskpanga presidendivalimiste sisuline voor. Ja on välja näidatud, et nõukogu pole rahul juhatuse ja seega ka neilt oma meeskonda hoida palunud Eesti Panga presidendi senise tööga. Seda näitab ka keskpankuritele mitteomane sõnasõda meedia veergudel.

Andres Lipstoki ametiaeg saab läbi järgmisel suvel. Kuluaarides on järgmise presidendina mainitud rahandusminister Jürgen Ligi kõrval just Märten Rossi. Nõukogu värske otsus näitab, et paarkümmend aastat keskpanga poliitikat vägagi mõjutanud Ross on sellest mängust väljas. Kuigi mõneti võis põhjuseks olla Rossi kohati külm suhtlemine avalikkuse ja ka nõukoguga, võib tegeliku lahkumise põhjuseid otsida pigem erinevas nägemuses Eesti Panga rolli ümber.

Keskpanga nõukogu esimehe Jaan Männiku vihjed, et vaja oleks rahvusvahelisemat kogemust keskpanga juhtimisse kaasata, on Äripäeva meelest vähemalt osaliselt otsitud. Ei Rossil ega tegelikult ka praktilise euroministrina Eestis tegutsevad kommertspangad „joondu-valvel“ võtnud ja sellega eurole sujuvaks üleminekuks tänuväärt kaasa aidanud Minkal see osa nõrk polnud.

Siit jõuame teise põhjuseni, milleks näib olevat soov muuta seni pilvepiiril maiseid tegemisi pealt vaadanud, analüüse ilmutanud ja aegajalt maalaste peale näppu viibutanud (teinekord ka tagantjärele) Eesti Pank enam kaasarääkijaks. Seda erinevates, eelkõige rahapoliitilistes protsessides. Nii Eestis, kui eriti Euroopa Keskpanga raames, mille nõukogu liige sellest aastast ka Eesti Panga president on.

Kuigi sõltumatus on Eesti Panga üks põhialuseid, on ta tänaseks kasvanud tulemüüriga eraldatud sootsiumiks, kes liigub isepäi ja ei salli kriitikat ega diskussioonigi. Võtame näiteks keskpankurite kulutuste poole, olgu selleks siis kurikuulsad krediitkaardid või palgadki, mille märkimisväärsest langetamisest kriisi ajal kuulda pole olnud. Niisamuti keskpanga töötajate arv, mida tuleks enam avalikkusele põhjendada.

Toimetus tunnistab, et seni avalikkuse ees vaikse ja lepliku nõukogu esimehe rolli täitnud Jaan Männik on äsjase otsuse valguses hoopis kavalamaks ning teadlikumaks osutunud. Meheks, kes vaikselt oma eesmärgi poole rühib, sellest suurt kära tegemata.

Mis siis nüüd edasi? Vaevalt, et selline kärbitud juhtimine Eesti Pangas kaua kestab, ilmselt on juba nõukogu järgmisel koosolekul oodata arutelu uute asepresidentide kandidaatide üle. Nende üle, keda Männik siis täpselt silmas peab. Enam kui 100 000 kroonine kuuteenistus pluss hea lõik CVsse võimaldab tööturult häid kandidaate leida. Kui nende nimed teada, saab selgemaks, mida Eesti Pangalt oodata edaspidi on. Ehk annavad nad juba ka vihje tulevase keskpanga presidendi kohta.

Autor: 1706-aripaev

Hetkel kuum