"Tallinna börs kuivab kokku"

Fredy-Edwin Esse, California, Katre Pilvinski 08. mai 2011, 12:33

Tendents on täpselt sinnapoole, et Tallinna börs kuivab kokku. Ma olen sel aastal oma positsioone vähendanud ja vähendan veelgi ning lähen laia maailma seiklema, sõnas väikeinvestor Arvo Nõges. 

Teist aastat järjepanu troonib Äripäeva Tallinna börsi väikeinvestorite edetabeli tipus Arvo Nõges. Aastaga on esiinvestori aktsiaportfell kasvanud miljoni euro võrra.

Nõges on 2011. aasta edetabelis ülekaalukas liider, ta on teinud ligi 2,5 miljoni euro suuruse panuse vastandlikule börsifirmale Arco Vara. Nõges usub, et kinnisvara- ja ehitussektor on põhjast juba läbi käinud, samas kui Tallinna börs lähima viie aasta jooksul enam suuri kasvunumbreid ei näita.

Kuidas Te hindate möödunud börsiaastat? Ma hakkasin sellest alles siis mõtlema, kui Te mulle helistasite. Ma olen mõtetega kogu aeg ees ja praegu mõtlen juba, mis sügisel hakkab juhtuma.

Järele mõeldes läks soovitud suunas. Põhipositsioonid võtsin juba 2009. aastal, uskusin Eesti taastumisse, uskusin eurosse ja 2010. aasta oli mingil määral tehtud otsuste realiseerumine. Midagi geniaalset ma 2010 välja ei mõelnud, see on kõik 2009. aasta töö.

Miks olete teinud nii julge otsuse ja paigutanud Tallinna börsil raha ehitus- ja kinnisvarasektorisse? Kinnisvara on põhja läbinud ja ma oletan, et võib-olla kolme aasta pärast ei küsi enam keegi "miks", vaid ütleb, et paganama kahju, et ise siis ei investeerinud. Usun, et laias laastus viie aasta jooksul ei näe ma mingit ohtu. Pime põhi 2008. ja 2009. aastal sai läbi elatud.

Kui sektor on tervenemas, siis kuidas hindate neid ettevõtteid, millesse olete investeerinud? Võrreldes Eesti elamu-, teede- ja infrastruktuurifondi meie arenenud naabritega, siis on selge, et järele jõudmiseks kulub vähemalt 20 aastat püsivat ehitamist. Nii et kui ka Merko, Nordecon ja veel viis samasugust ettevõtet kokku panna, ei jõua seda tööd ära teha.

Teine küsimus on ettevõtete juhtimine. Ma usun, et Merko ja Nordecon on hästi juhitud ettevõtted. Arco Varasse olen investeerinud varade baasil, seal pole juhtimine ootustele vastanud.

Mul on usk, et ettevõtte põhiomanikud pole ettevõtte turuväärtusega rahul ja soovivad ettevõtet väärtuslikumana näha.

Kuidas hindate Tallinna börsi likviidsust ja kui riskantne on sellest lähtuvalt Tallinna investeerimine? Likviidsust hinnates on Tallinna börsile investeerimine riskantne. Minu investeeringud on liiga suured, et siin ühe-kahe päevaga või isegi nädalaga müüa, aga ma ei muretse selle pärast. Ma investeerin väärtusepõhiselt ja mul pole iga päev likviidsust vaja. Pikaajalist investeerimist silmas pidades pole likviidsus nii oluline.

Kas likviidsust saab parandada või jääbki meie börs konnatiigiks? See, et see on konnatiik, on praegu fakt. Mida siis teha? Ühelt poolt peame investeerimist populariseerima, mis võiks ka tänase kohtumise eesmärk olla.

Eesti inimestel on kontodel mõttetult istuvat raha liiga palju ja selle raha börsile tulek aitaks oluliselt likviidsust elavdada. Loomulikult aitaks kaasa ettevõtete lisandumine börsile, sest see, mis praegu on, meenutab kärbsemusta. See ei hõlma ühtegi sektorit, ainult ehitussektor on oma parimate poegadega esindatud.

Kas Eesti suurfirmad peaksid välisjuhte sisse tooma? Muidugi peaks. Me oleme oma tarkusega kahekümne aastaga nüüd siia jõudnud. Me oleme oma potentsiaali ära realiseerinud, oleme oma juhtivad ettevõtted välismaalastele ära müünud ja siin enam midagi juhtida ei ole.

Kriis näitas seda, et meie ettevõtete juhtimine on ikkagi nõrk. Vähesed näitasid kriisis tugevust, üllatavalt nõrgalt juhiti ettevõtteid.

Kas Te peate mingit konkreetset firmat silmas? Pean paljusid firmasid silmas, kuid konkreetselt võin öelda Baltika. Mul on kahju neist investoritest, kes seal sees on ja ma isegi olin seal sees.

Ma arvan, et seda ettevõtet oli võimalik paremini juhtida. Selle tõttu kannatas ettevõtte maine ja hind, hakati lisaraha koguma, mis on mõnes mõttes investorite petmine. Õigeid otsuseid oli vaja varem teha, siis poleks see aktsia nii põhja kukkunud. Me nägime totaalset möödapanekut.

Kas on oht, et Tallinna börs kuivab kokku? Seda ei saa üldse välistada. Tendents on täpselt sinnapoole. Praegu teeb väga suur osa firmade omanikke tööd selle nimel, et firmad neilt hea hinnaga üle ostetaks, ja ma ei näe, et see ühelegi poliitikule korda läheks. Võib-olla tehakse ühisnimekiri Eesti, Läti ja Leedu suurfirmadest ja Tallinna börs võib täiesti vabalt ära kaduda.

Mis Teid ja Teie raha siin hoiab? Ma arvan, et see on ka minu trend, et ma liigun välismaale. Ma olen sel aastal oma positsioone vähendanud ja vähendan veelgi ning lähen laia maailma seiklema.

Ma hakkan Tallinnast ära minema. See on reaalsus.

Mis hakkab Tallinna börsil teisel poolaastal juhtuma? Usun, et kuni sügiseni on elu siin päris vaikne. Sõltub küll väga palju maailma arengutest, kuid tiksume sügiseni ja siis läheb jälle väikeseks ralliks. Paljud küsivad, et miks nüüd Tallinnast ära minna, kui meil kõik nii hästi jälle läheb.

Ma nõustun, et kõik lähebki hästi ja siin on isegi ehk igav. Seetõttu ma ei näe ka mingit megakasvu meil. Arvan, et Tallinna börs enam maailma suurimate tõusjate hulgas järgmised viis aastat ei ole.

Kui palju Te välismaale investeerite, mis regioonidesse ning sektoritesse? Ma olen olnud väärtuspõhine investor ja ostan neid ettevõtteid, mis on madalalt hinnatud. Esialgu vaatan lähiregiooni, Soome ja Rootsi.

Strateegia on ikka leida turult madalalt hinnatud ettevõtteid nagu Nokia, mida olen ka juba ostnud. Lähme Rene Ilvesega firma aktsionäride üldkoosolekule ja tahaks näha, mis õhkkond seal valitseb. See firma on murrangutuultes.

Kuidas olete oma varad paigutanud? Mul on rõhk juba välismaal. Ma pean ennast Eesti patrioodiks ja see on kurb, aga selline on elu, kui siin see pool ei arene. Õnneks on meil kõik uksed tänapäeval valla.

Viimastel aastatel olen keskendunud küll börsil toimuvale, aga nüüd tahan tuua fookust ka börsivälistele ettevõtmistele.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. May 2011, 15:57
Otsi:

Ava täpsem otsing