Kuidas juht nippide ja trikkideta ära kodustada

Raimo Ülavere 12. mai 2011, 00:00

Pea igal koolitusel jõuame varem või hiljem teemani: juhi suhe oma juhiga. Veelgi enam, pea iga kord varjutab see teema, kas või hetkeks, kõik muu.

Nüüd on see koht, kus peaks järgnema "5 trikki ja 6 nippi, kuidas juht ära kodustada", ent maailm, inimesed ja suhted on veidi keerulisemad kui "5 universaalset trikki ja 6 alati kehtivat nippi". Ent on olemas küsimused, mida tasub endalt enne tegevusse tormamist küsida ning mis ehk aitavad suhet juhiga kodusemaks muuta.

1. Kui oluline on Sinu jaoks suhe bossiga? Stampvastus juhtimiskoolitajalt oleks - see on Sinu tähtsaim suhe tööl! Tema teeb Sulle palga, määratleb Su tööülesanded, arutab Sinuga Sinu tulevikku jne. Kui suhe on kehv, on töötada kehv. Ja vastupidi. Kui oluline see on?

2. Kuidas ta saab Sind, Sinu hea- ja meeleolu mõjutada? Võiks arvata, et mida parem Sa oma töös oled, seda vähem sõltud oma juhist. Võib-olla aitab klaaritada mõtteid tõdemus, et ei juht ega organisatsioon saa ühtki inimest omada (ehkki kahjuks olen näinud vastavasisulisi tõsiseid katseid). Heal juhul saab organisatsioon ja tema esindaja, Sinu juht, Sinu tööd rentida. Kui see Sulle sobib.

3. Mida ta ütleks, kui ta Sinust oma juhile räägiks? Mis on see, mis Sind tema jaoks väärtuslikuks teeb, nii et ta on nõus seda ka teistele avalikult kuulutama. Igal juhil on reeglina omakorda juht, kellele ta peab aru andma, ning kui sellel vestlusel võetakse jututeemaks Sinu tegemised, siis oled ületanud edasiliikumise künnise.

4. Mida sinu juht Sinult ootab? Mõtle sellele, mida ta on öelnud. Ja siis mõtle sellele, mida ta välja öelnud pole, ent mida Sa tunned, et ta Sinult ootab. Mida Sa ise endalt ootaks, kui Sa oleks enda juht? Pole vast kuigi uudne tõdemus, et tal on Sind vähemalt sama palju vaja, kui Sinul teda. Sina oled ju see, kes kas aitab või takistab tal olemast veel parem juht.

Lõpetuseks siiski ei pääse nippidest ja trikkidest. On kaks asja, mis pea kindlasti rikuvad Sinu ja Su juhi suhte: esiteks, hakka oma juhti õpetama, räägi, mida ta on valesti teinud; ning teiseks, hakka alati ja igal pool virisema, kui vilets juht Sul on. Peatne lahkuminek on garanteeritud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing