Jaapani majandus I kvartalis -3,7%

Raivo Sormunen 19. mai 2011, 10:11

Jaapanit märtsis tabanud maavärin, tsunami ja tuumakatastroof avaldas halba mõju saareriigi majandusele, mis sai suurema tagasilöögi kui analüütikud oskasid aimata.

Kui uudisteagentuur Reuters andmeil ootasid analüütikud Jaapani majanduslanguseks jaanuarist märtsini võrreldes kvartal varasemaga 0,5%, siis tegelikkuses ulatus langusnumber 0,9 protsendini. Võrreldes aasta varasemaga langes majandus aga koguni 3,7 protsendini (prognoositud -2% asemel).

Kuna ka 2010. aasta viimases kvartalis kukkus Jaapani majandus korrigeeritud andmeil 0,8%, siis võib öelda, et riik on majanduslanguses. Analüütikud prognoosivad, et Jaapani majandus näitab tagasiminekut ka käimasolevas kvartalis, kuna märtsi katastroofiga katkenud tarneahelad mõjuvad endiselt riigi eksporti. Samuti ollakse hirmul võimalike energiakatkestuste pärast.

Kuigi Jaapani Keskpank prognoosib, et majandus hakkab aasta teises pooles tõusma arvavad osad analüütikud, et täna avaldatud nõrgad kvartalitulemused tõstavad riski, et Jaapan taastub prognoositust aeglasemalt.

„Majandusel on jõudu tagasipõrkeks ning käimasoleva fiskaalaasta (lõppeb märtsis 2012) majanduskasv ulatub ligi ühe protsendini,“ avaldas lootust Jaapani majandusminister Kaoru Yosano. „Jaapani Keskpank võttis seadustest tulenevalt vastu võimalikult parimad abinõud ning mul ei ole midagi neilt paluda,“ kiitis Yosano keskpanga kiiret katastroofijärgset reageerimist ja tegutsemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2011, 17:17
Otsi:

Ava täpsem otsing