27. mai 2011 kell 7:31

Jaapani kaks aastat kestnud deflatsioon sai läbi

Esimest korda viimase kahe aasta jooksul on Jaapan kuulises võrdluses suutnud ületada deflatsiooni tänu kütuste impordi hüppelisele kasvule pärast märtsikuist maavärinat ja tsunamit.

Kohaliku statistikaameti sõnul kasvas tarbijahinnaindeks (THI) aprillis 0,6% võrreldes aastataguse ajaga, vahendab BBC News. Baasinflatsioon, mis ei arvesta toidu hindasid, vastas üldsuse ootustele.Koos toiduhindadega kasvas tarbijahinnaindeks aprillis 0,3% võrra.

Jaapan on langevate hindadega võidelnud juba üle 10 aasta ja kuigi aprill on viimase kahe aasta jooksul esimene kuu, kus THI ei langenud, siis tõenäoliselt jätkub deflatsiooniline keskkond.

Kuigi deflatsioon võib tunduda soodsaid tehinguid otsivatele ostjatele positiivsena, tähendab see enamasti, et inimesed lükkavad langevate hindade ootuses enda tänaseid oste edasi tulevikku.

"Toorainete ja naftahind lükkavad praegu inflatsiooni numbrit üles," ütles Credit Suisse Jaapani peaökonomist Hiromichi Shirakawa. "Kuigi ma eeldan, et tarbijate kulutused taastuvad mais ja järgnevatel kuudel, siis palgad pole tõusnud."

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum