Anne Oja • 27. mai 2011 kell 10:49

Valgevenes oodata kuni 75protsendilist inflatsiooni

Valgevene majandusministeerium prognoosis devalveerimise järel riigi 2011. aasta inflatsiooniks 55-75%, kuid pärast nõupidamist valitsuses alandati inflatsiooniprognoosi 33%ni, vahendas opositsiooniline uudisteportaal charter97.org. 

Numbrite muutmisest rääkis uudisteagentuurile Interfaks-Zapad anonüümseks jäänud valitsusametnik. Varasemate kavade kohaselt pidi inflatsiooni tänavu hoitama 7,5% ja 8,5% vahel.

Bensiini hind tõusis 24. mail keskmiselt 20%, kiirelt tõusevad tarbekaupade hinnad ja on oodata ka kommunaalteenuste hinna järsku tõusu. Ehkki Valgevene reguleerib teatud sotsiaalselt tundlike kaupade ja teenuste hindu, on oodata ka nende kallinemist.

Analüütikute hinnangul saab hinnatõusu ohjeldada vaid "järsu maandumisega", mis tähendaks tootmisaktiivsuse ja tarbimise vähendamist. Valgevene tööstussektorisse voolab praegu aga palju laenuraha, mis muudab tootmismahu languse vähetõenäoliseks.

Ühe võimaliku variandina on kaalumisel moratoorium tolliliiduga ühinemiseks tänavu 1. juulil, sest kaubanduspiirangute kadumisel veetaks reguleeritud hindadega tooted Valgevenest lihtsalt välja ning tekib terav esmatarbekaupade defitsiit.

 

Hetkel kuum