Entsüklopeediakirjastuses läheb lahti erikontroll

Anne Oja 17. juuni 2011, 18:34

Pankrotihaldur Tiina Mitt korraldab maksejõuetuks tunnistatud Eesti Entsüklopeediakirjastuse ASi raamatupidamises erikontrolli.

Täna selleks võlausaldajate volitused saanud Mitt ütles Äripäevale, et erikontroll sarnaneb auditiga ja selle käigus tehakse ettevõtte raamatupidamine korda. Erikontrolli teeb OÜ Finantskonsultant, mis osutab teenuseid halduritele ning kriminaalasjades. Erikontrolli tulemused selguvad ilmselt augusti lõpuks.

Mitt rääkis, et sai Eesti Entsüklopeediakirjastuse raamatupidajalt kätte kaustad lepingute, aruandvate isikute ja tasumata arvetega. Kirjastuse endine tegevjuht Aili Saks aitas üles leida failid töölepingute muutmise kohta, mille põhjal saab valmistada ette taotluse Töötukassale palkade ja koondamisrahade hüvitamiseks.

Mitt mainis, et Eesti Entsüklopeediakirjastuse viimane juhatuse liige Hardo Aasmäe on lubanud pankroti väljakuulutamist mitte vaidlustada. "Juhatuse liige ei kaeba edasi, kuna keegi tema nõuandjatest on suutnud talle selgeks teha, et ta sellest nagunii midagi ei võida," ütles Mitt.

"Aasmäe on kas terveks saanud või aru saanud, et pole vaja teha ussikäike, vaid selgitada, miks selline olukord on tekkinud," kommenteeris Mitt lisades, et pärast pankroti väljakuulutamist ja pankrotihalduri kinnitamist on Aasmäe igapäevasest asjaajamisest kõrvale jäetud ning haldur suhtleb info valdajatega otse.

Samas nõuab Mitt enda kui pankrotihalduri kaasamist OÜ Comperio tegevust uurivasse kriminaalasja, mille alustamist Aasmäe koos Eesti Entsüklopeediakirjastuse töötajate Aili Saksa ja Tiit Noorkõivuga tänavu kevadel edutult taotles.

Praeguseks on Eesti Entsüklopeediakirjastuse pankrotiprotsessis esitatud nõudeid 775 000 euro ulatuses, kuid neid võib juurde tulla, sest nõudeid saab esitada 2. augustini. Kirjastuse varad kujutavad endast trükikoja laos ja raamatupoodides olevaid raamatuid. Mitt ütles, et loodab raamatupoodides olevate teoste müügi jätkumist senistel tingimustel ja praeguse hinnaga, kuid laoraamatud müüakse hulgi ning 25-50%-lise allahindlusega.

Eesti Entsüklopeediakirjastuse bilansis seisvat lõpetamata toodangut ehk trükiks ette valmistatud raamatuid, mida peaks olema 6 miljoni krooni eest, pole pankrotihaldur näinud. Tema sõnul võib kogu see materjal olla Comperiole müüdud tervikvara hulgas olnud arvutites. Kus Comperio valdusse läinud kirjastuse vara praegu asub, Mitt praegu ei tea.

Aasmäe reede hommikul toimunud Eesti Entsüklopeediakirjastuse võlausaldajate esimesel üldkoosolekul ei osalenud, ehkki ta oleks võinud sinna minna. Aasmäelt võlgniku vannet polekski võetud. "Kohtunik ütles, et kui ikka ei ole millegi alusel vanduda, bilanss pole ju korras, või vähemalt me ei tea, kas see on korras, siis me võlgniku vannet andma ei sunni," rääkis Mitt lisades, et vanne tuleb Aasmäel anda lihtsalt hiljem. "Ega ta sellest ei pääse," ütles haldur.

Kui pankrotihaldurile esitatavad nõuded Eesti Entsüklopeediakirjastuse vastu täpsustamist ei vaja, toimub peale 2. septembrit nõuete kaitsmise koosolek. Seejärel saab vara tagasi nõudma ning müüma hakata. Teoreetiliselt on võimalik, et Aasmäe leiab pankrotiprotsessi käigus raha, sõlmib võlausaldajatega kompromissi ja ettevõte jätkab majandustegevust, kuid Mitt ütles, et ta sellesse siiski ei usu. Vähemasti esialgu on võlausaldajad üksmeelselt otsustanud, et Eesti Entsüklopeediakirjastus likvideeritakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. June 2011, 18:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing