Eesti tervitab läbirääkimisi Islandi ühinemiseks Euroopa Liiduga

Silvia Kruusmaa 28. juuni 2011, 09:04

Välisminister Urmas Paeti sõnul on sisuliste läbirääkimiste avamine Islandi ühinemiseks Euroopa Liiduga väga positiivne.

"Eesti ootab  Islandit Euroopa Liitu ning oleme valmis Islandit kogu ühinemisprotsessi vältel igakülgselt toetama ning oma liitumiskogemust jagama," ütles ta. Paet lisas, et Islandi liitumisprotsess näitab ELi laienemispoliitika elujõulisust. "Lisaks on positiivne, et Euroopa Liit laieneb ka Põhja-Euroopas," lisas ta.

Välisminister Paeti sõnul tähendavad liitumisläbirääkimised liituva riigi jaoks Euroopa Liidu õigustiku ülevõtmist, kuid samal ajal peab arvestama ka kandidaatriigi eripäradega. ,,Mitmes valdkonnas, nagu näiteks teadus, haridus ja kultuur Islandilt eraldi läbirääkimisi ei nõuta," ütles Paet. "Paljudes teistes küsimustes soovib Island aga läbirääkimistega alustada järgmise kuue kuu jooksul. Samuti on Island valmis nii kiiresti kui võimalik avama läbirääkimised enda jaoks keerulisimates kalandus- ja põllumajanduspoliitika küsimustes," märkis välisminister.

Islandiga soovitakse liitumisläbirääkimistega lõpule jõuda 2013. aasta keskpaigaks.

Island esitas taotluse Euroopa Liiduga ühinemiseks juulis 2009 ja veebruaris 2010 avaldas selle kohta positiivse arvamuse Euroopa Komisjon. Liitumisläbirääkimised avati juulis 2010, sellest ajast alates on toimunud nn sõelumine ehk Islandi ja Euroopa Liidu seadusandluste võrdlemine. Eile aset leidnud teise liitumiskonverentsiga avati sisulised liitumisläbirääkimised. Järgmised liitumiskonverentsid on kavandatud oktoobriks ja detsembriks 2011.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. June 2011, 09:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing