Romet Kreek • 21. juuli 2011 kell 9:27

Föderaalreserv valmistub USA maksejõuetuseks

Föderaalreserv valmistub aktiivselt võimaluseks, et USA võib muutuda maksejõuetuks, kuna valitsuse 14,3 triljonilise  võlalimiidi tõstmise tähtaeg läheneb, ütles Föderaalreservi üks tippotsustaja eile Reutersile.

Föderaalreservi Philadelphia harupanga president Charles Plosser ütles, et USA keskpank on viimased paar kuud töötanud koos Riigikassaga, et leida lahendust sellele, kui maailma suurima majandusega riigi valitsusel lõpeb 2. augustil raha.

Plosser loodab, et president Barack Obama ja kongress jõuavad Riigikassa laenulimiidi tõstmises kokkuleppele õigeks ajaks, et vältida valitsuse maksujõuetust.

Riigikassa on korranud, et maksujõuetus on mõeldamatu lahendus ning võlalimiidi suurendamisele pole alternatiivi.

Föderaalreservi üks ettevalmistus seisneb tehnilises lahenduses – Föderaalreserv loob reegleid, kuidas Riigikassa hakkab andma märku, millised maksed peavad toimuma ja millised mitte, ütles Plosser.

Föderaalreserv tegutseb sisuliselt Riigikassa maksepangana.

Föderaalreserv laenab pankadele raha läbi diskontoakna – hea tagatise vastu. Kuid mis juhtub, kui USA valitsuse paberid sellesse rolli enam ei sobi?

„Kas käitume edasi, nagu nende osas ei oleks maksujõuetust ja teeskleme, et midagi ei ole juhtunud? Või loeme need maksejõetuks ja ei anna nende tagatisel laenu?“ küsis Plosser.

Ta lisas, et Föderaalreserv tunnetab, et nad on kohustatud tagama finantsstabiilsust, asudes täitma viimase laenuandja rolli, kui turud seiskuvad USA võimaliku maksujõuetuse korral.

USA keskpanga juht Ben Bernanke ütles läinud nädalal, et maksujõuetusel oleksid finantsturgudele katastroofilised tagajärjed.

„See oleks väga halb. Mingil tasemel me tõesti ei tea, millised on tagajärjed,“ ütles Blosser. „Need võivad olla väga tõsised. Need võivad olla vähemtõsised. Kas me tõesti tahame seda proovida?“

Hetkel kuum