Anne Oja • 13. september 2011 kell 4:11

"Popp on Kreeka suunas rusikat vibutada"

Praegu on populaarne kreeklaste suunas rusikat vibutada, rääkida kellegi euroalalt välja viskamisest, mis ei ole muide võimalik, ning lihtsalt lõugu laksutada, märkis SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Bloomberg kirjutas eile, et Saksamaa ametnikud võivad valmistada ette pankade kapitaliseerimist juhuks, kui Kreeka ei saa järjekordset makset abipaketist.

„Saksamaa valmistub halvimaks, eeldades, et euroala kriis tuleb palju suurem, kui keegi on osanud karta,“ ütles European Centre for International Political Economy juht Fredrik Erixon.

Peeter Koppeli hinnangul on siinkohal oluline aru saada, et uudis sellest, et Saksamaa on valmistamas ette tegevuskava pankade abistamiseks Kreeka euroalast lahkumise puhuks, on puhuti proportsioonist veidi väljas. "Jah, nad võivad sellel teemal teoretiseerida ning ka mõelda, mida oma pankadega sellisel puhul peale hakata, kuid ei ole kahtlust, et Kreeka euroalast lahkumise hind oleks jätkuvalt dramaatiliselt kõrgem kui suvaline muu pehmem lahendus - kas või võlgade viisakamapoolne restruktureerimine ehk maksesuutmatus nii, et euro jääb alles," märkis Koppel.

Praegu on tema hinnangul justkui populaarne kreeklaste suunas rusikat viibutada, rääkida kellegi euroalalt välja viskamisest, mis ei ole muide võimalik, ning lihtsalt lõugu laksutada. "Paraku jõutakse siiski lõpuks tagasi selleni, milline variant kõige vähem maksma läheb ehk kõige vähem negatiivseid tagajärgi toob. Ka kõige vähem maksma minev variant pole mugav ega mõnus, kuid mugav ja mõnus oli heaoluühiskonnal juba ära ning kohtupäev on käes. Jääb vaid loota, et otsustajad valivad ikka õigel hetkel ka siin kriisis selle potentsiaalselt kõige vähem maksma mineva tee. Isolatsionism, milles Saksamaad justkui hetkel süüdistada saaks, see kindlasti ei ole, sest tänapäeva maailmas on kõik kõigega seotud," seletas Koppel.

"Ma ei soovita osta praegu pangandussektori aktsiaid. Seda mitmel lihtsal põhjusel - esiteks ei tea me seda, kuidas antud kriis täpsemalt edasi areneb ning milline on selle mõju pankade varade kvaliteedile ning nende kasumiteenimisvõimele. Teiseks aga paistab sedaviisi, et me oleme kiirelt teel neoplaanimajanduse suunas, kus üha olulisem majanduspoliitika ohjajate karvane käsi reguleerib protsesse sellisel määral ja vormis, et pankadest saavad ministeeriumilaadsed hallid ja bürokraatlikud asutused, kus kasumi teenimine on oluline eesmärk ehk vaid vormiliselt. Ministeeriumi aktsiaid mina omada ei taha," vihjas Koppel."

 

Hetkel kuum