Sirje Rank • 16. september 2011 kell 9:10

Bildti ja Borgi kriisiretsept Euroopale

Rootsi euroalasse mittekuulumine ei takista rahandusminister Anders Borgil ja välisminister Carl Bildtil avaldamast oma arvamust, kuidas praegust võlakriisi lahendada.

Selle asemel, et eelarvete tasakaalustamiseks tööjõumakse tõsta, tuleks eelistada pigem kinnisvaramakse, kirjutavad ministrid Saksa väljaandes Frankfurter Allgemeine Zeitung avaldatud arvamusartiklis.

Rootslastele on nii mõnigi soovitus tuttav – näiteks muudatused töötuabirahades ja pensionisüsteemi reformid, mida ministrite hinnangul tuleb eelistada suurte infrastruktuuriprojektide edasilükkamise ja muude sarnaste meetmete asemel, vahendas Dagens Industri veebiväljaanne.

Kui teemaks on võimalikud maksutõusud, soovitavad ministrid vältida üksikisiku tulumaksu, ettevõtte tulumaksu ja kapitalimaksu tõstmist, kuna sellised sammud võivad majanduskasvu pidurdada. Selle asemel tuleks maksusüsteem ümber kujundada nii, et maksustataks rohkem maksubaasi, mis on paikne – näiteks kinnisvara. Samuti kahjuliku mõjuga asju – CO2, alkoholi, tubakatooteid.

Nii nagu ELi uued liikmesriigid Ida-Euroopast, kes euroalasse ei kuulu, väljendasid ka Rootsi ministrid muret, et Euroopa Liit liigub järjest enam lõhenemise suunas.

Hetkel kuum