Indrek Kald • 28. september 2011 kell 10:58

Eesti toetab Lõuna-Sudaani 50 000 euroga

Välisministeerium toetab ÜRO põgenike ülemkomissari büroo (UNHCR) vahendusel 50 000 euro ulatuses Lõuna-Sudaani elanikke toiduabiga ning aitab neil ühtlasi oma riiki üles ehitada.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on Sudaan klassifitseeritud ÜRO poolt kui üks maailma suurimaid humanitaarkatastroofi piirkondi, kus viimaste kuude vältel on olukord veelgi halvenenud. "Sudaanis on aastaid kestva sisekonflikti tagajärjel hukkunud või kodudest lahkuma sunnitud miljonid inimesed. Samas on viimaste aastate jooksul hakanud sajad tuhanded Lõuna-Sudaani pagulased valitsuse üleskutsel kodudesse tagasi pöörduma. Neil puudub praktiliselt kõik eluks vajalik," lisas ta.

ÜRO on hinnanud Lõuna-Sudaani abivajaduseks 1,6 miljardit dollarit, millest on seni leidnud rahastuse vaid 34%. ÜRO eesmärk on lisaks humanitaarabi andmisele aidata kaasa naiste ja laste igapäevaelu normaliseerimisele, luues neile võimalusi elatise hankimiseks peamiselt põllumajanduse kaudu. Toetus on suunatud 236 000 abivajajale, kellest suurem osa on ümberasunud pered, kuhu kuuluvad peamiselt naised ja lapsed.

Sudaani erinevates piirkondades jätkub vägivald ja leiavad aset hõimude vahelised konfliktid. Käesoleva aasta juuniks oli Põhja-Sudaanist pöördunud tagasi 306 000 inimest, neist 128 000 pärast selle aasta jaanuaris toimunud iseseisvusreferendumit. Tagasipöördujate olukord on ebasoodsate ilmastikutingimuste ning toiduhinna järsu tõusu tõttu üha raskem. Eriti keerulises olukorras on naised ja lapsed.

Sudaan on 1983. aastast alates kestnud ja kaks miljonit elu nõudnud sõja tagajärjel üks vaesemaid riike maailmas. Sudaani humanitaarabi vajadused on mitmes riigi piirkonnas suured – elanikel napib toitu ja joogivett, haridus- ja tervishoiusüsteem on puudulik.

Eesti on toetanud humanitaarolukorra parandamist Sudaanis alates 2004. aastast. 50 000 eurot eraldatakse välisministeeriumi eelarves humanitaarabiks ettenähtud vahenditest.

Hetkel kuum