Romet Kreek • 29. september 2011 kell 10:33

Hiina petturinvestorilt võeti 39 mln dollarit

Isegi juba enne Hiina aktsiaturu peadpööritavat tõusu oli Wang Jianzhong tuntud kui Hiina aktsiajumal, kuna tema aktsiasoovitused olid täpsed. Nüüd istub ta vangis.

Turu tipus mõjutas ta turgu, kuna kirjutas oma firma Beijing Shoufang Investment Consulting nimel soovitusi, mida avaldasid tosinkond mõjukat ajalehte ja veebilehte, viidates sageli tema soovitusele kui ainsale põhjusele, miks aktsiat osta.

2006. aasta lõpus oli üldteada, mistahes aktsiat ta ka ei soovitaks, on see järgmise kauplemispäeva suurimate tõusjate seas Shanghai ja Shenzheni aktsiaturgudel. Wang teadis seda ja kasutas ära.

2007. aasta jaanuarist 2008. aasta maini ostis ta 38 ettevõtte aktsiaid, kirjutas nendest analüüsid ning müüs aktsiad maha, kui soovituse peale olid aktsiad tõusnud. See oli kasulik skeem. 55 tehinguga teenis ta tururegulaatori andmetel tol ajal 125 miljonit jüaani ehk 19,5 miljonit dollarit.

Temast sai esimene Hiinas süüdi mõistetud aktsiamanipulaator. Augustis asus ta kandma seitsmeaastast vanglakaristust ning ta pidi maksma 125 miljoni jüaanist trahvi lisaks sama suurele illegaalselt teenitud varade konfiskeerimisele.

Lääne meedia peaaegu ei märganudki, et Wang on tuntud kui esimene "must suu" – mis on hiina väljend kommentaatori kohta, kes manipuleerib turgu üles rääkides aktsiate hindu, mida nad omavad.

Hiinas ei ole ka haruldane praktika, kus fondijuhid kasutavad enda teada olevat infot fondi poole aktsiate ostu kohta ning enne ostavad omale kontole samu väärtpabereid.

Fondijuhte, kes kasutavad isiklike kontosid enne fondi poolt ostutehingu andmist endale aktsiate ostmiseks, nimetatakse rottideks ja front runningut rotikauplemiseks.

Rotid on fondijuhid, kes ostavad väärtpabereid enda kontole enne suurt fondi poolt antavat tehingukorraldust, lootes teenida aktsia tõusult, mille põhjustab fondi suurem tehingukorraldus.

Hetkel kuum