Sirje Rank • 29. september 2011 kell 21:00

Merkelile oluline võit

Isiklikult Saksamaa kantslerile Angela Merkelile oli eilne hääletus oluline võit - vajalikud poolthääled saadi kätte oma koalitsioonist.

Kokku hääletas poolt 523 saadikut, vastu 85 ning kolm jäi erapooletuks.

Hääletusele eelnes tuline debatt, kus opositsioonis olevad sotsid ja rohelised ei kritiseerinud Merkelit mitte Saksamaale suurte kohustuste võtmise eest, vaid liiga ettevaatliku ja heitliku käitumise eest euroala võlakriisis. Vastuseisu EFSFile tuli Merkelil murda eekõige oma koalitsioonis, kus "mäss" piirdus lõpuks 15 saadikuga. Koalitsioonist hääletas eile poolt 315 saadikut - kriitiline piir läks 311 hääle juurest.

Lahenduste otsimine jätkub. "See on tugev toetusavaldus Angela Merkelile. Suurepärane päev," kiitis koalitsiooni kõhklevaid saadikuid poolt hääletama veennud Bundestagi liige Peter Altmaier agentuuri Reuters vahendusel.

Turgudelt käis läbi kergendusohe, kuid debatt ja lahenduste otsimine euroala võlakriisile alles jätkub. 440 miljardi euro suurune EFSF sai loodud euroala ääreriikide võimalikke vajadusi silmas pidades - Itaalia ja Hispaania suuruste suurte riikide aitamiseks EFSFi mahust ei piisa.

Eile kinnitatud muudatuste seas on ühtlasi nõue, et kõik suuremad väljamaksed EFSFist peab Bundestag eelnevalt heaks kiitma. See pärsib abivahendite kasutamise kiirust, kuid aitas leevendada vastuseisu ning oli Saksamaa konstitutsioonikohtu nõue. Eilse otsusega kasvas Saksamaa garantii 123 miljardilt eurolt 211 miljardile eurole, mis on EFSFis suurim. (Võrdluseks pani riik 2008. aastal Saksa pankade päästmiseks välja 500 miljardit eurot.)

Hääletuse eel tõrjus Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble eile süüdistusi, et valitsus hoiab parlamendi eest salajas väidetavalt juba alanud kõneluste sisu sellest, kuidas EFSFi vahendeid kõige mõjusamalt kasutada ja fondi võimendada. "Midagi ei hoita saladuses," ütles Schäuble, kinnitades, et uusi garantiisid seni teadaolevatele lisaks sakslastelt ei nõuta.

Suurem koorem pankadele. Küll aga võivad edasisised kriisilahendused sisaldada näiteks suurema koorma ladumist vastutustundetult laenu andnud erasektorile.

Angela Merkel ütles sel nädalal Kreeka telekanalile antud intervjuus, et tahab ära oodata eile Ateenas taas kõnelusi alustanud troika ehk siis IMFi, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga inspektorite ülevaate Kreeka majanduse seisust ja abitingimuste täitmisest, et otsustada, kas Kreekale juulis eraldatud abipakett vajaks muutmist. Seda on tõlgendatud kui signaali, et pankadel tuleks rohkem Kreekale antud laene maha kanda.

Eile ütles Saksa roheliste fraktsiooni kaasesimees Jürgen Tritte Bundestagi debatis, et kuna võlakriisis on väga suur roll pankadel, tuleks ka nende laenuvõtmist edaspidi piirata. Üksi riikidele normide seadmisest ei piisa.

Hetkel kuum