29. september 2011 kell 5:05

Putini minek presidendiks kahetise mõjuga

Vladimir Putini naasmist Venemaa presidendiks on finantsringkondades vastu võetud kahetiste tunnetega. Ühed näevad stagnatsiooni, teised stabiilsust.

Uudist Putini tagasitulekust Kremli kõrgeimale kohale on finantsringkondades vastu võetud kahetiste tunnetega. Ühelt poolt kardetakse, et Putini võim toob kaasa majandusliku stagnatsiooni ja vireleva kapitalismi, mis soosib vaid Putini lähikondlasi.

Teiselt poolt näevad investorid Putini tagasitulekus jätkuvat poliitilist stabiilsust, kartmata mingisugust võimuvaakumit ja olles aus, siis äri ajades ei lähtu ei lääne ega ida ärimehed mingitest erilistest eetilistest pidepunktidest.

Mitmed vaatlejad usuvad, et Venemaa lihtsalt vajabki kindlat kätt, mis muidu küllaltki düsfunktsionaalset riiki aitaks kursil hoida. Praeguste prognooside kohaselt võib Putin püsida võimul kuni 2024. aastani, möödudes 18 aastat võimul olnud Leonid Brežnevist ja tõustes samale pulgale 25 aastat valitsenud Jossif Staliniga. Just see ettearvatus vähendab vähemalt lühiajalises plaanis ebakindlust ja tõstab investorite meelestatust.

Kuid kõik ei ole vaid pidu ja pillerkaar, sest paljud investorid, analüütikud ja vaatlejad on soovinud näha muutusi. Kardetakse, et Putini tagasitulek Venemaa poliitika kõrgeimale kohale on vähendanud kesk- ja suurettevõtete lootusi paremale konkurentsile. Putinit ei nähta liberaalsuse poole püüdlejana, vaid vastupidiselt kardetakse nüüd majandusliku stagnatsiooni tekkimist ja ühes Putini lähikondlaste rikastumisega kapitalismi nõrgenemist.

Ühe suurima ohuna nähakse 12 aastat rahandusministrina tegutsenud Aleksei Kudrini lahkumist, keda peeti Venemaa fiskaalstabiilsust kaitsnud konservatiiviks. President Dmitri Medvedev vallandas rahandusministri esmaspäeval, kui viimane teatas, et ei ole nõus tema kui tulevase peaministriga tulevikus koos töötama. Medvedev tõi põhjenduseks erimeelsused riigieelarve osas.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast, milleks osta päevapilet või telli leht.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum