Indrek Kald • 26. oktoober 2011 kell 11:30

Reform kiitis heaks vanemapensioni põhimõtted

Reformierakonna juhatus arutas täna sotsiaalminister Hanno Pevkuri ette valmistatud seadusemuudatusi, mis loovad vanemahüvitise jätkuna Eestisse vanemapensioni süsteemi.

"Riik maksab 1. jaanuarist 2013 ühele vanemale lapse kasvatamise eest 4% riigi keskmiselt maksustatavalt töötasult teise pensionisambasse kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni," ütles Hanno Pevkur, kelle sõnul väärtustab riik seeläbi laste kasvatamist.

"Vanemapensioniga kompenseeritakse laste kasvatamisega seotud kulusid ning tervikuna mõjutab see sarnaselt vanemahüvitisega sündide arvu suurenemist ja aitab kasvatada ka inimese pensionivara," lisas ta.

Vanemahüvitise süsteem on reformipartei teatel märkimisväärselt kaasa aidanud sündide arvule tõusule. Selle loomisest alates 2004. aastal on sündide arv pidevalt suurenenud, mullu sündis Eestis üle 3000 lapse rohkem kui 2003. aastal ehk enne vanemahüvitise sisseviimist.

Samuti on Eesti Euroopa Liidu riikide seas esikümnes sündimuskordaja poolest, mis mõõdab ühe naise poolt statistiliselt sünnitatavate laste keskmist arvu.

"Vanemahüvitis annab lapsevanematele kindlustunde sissetulekute osas kuni lapse 1,5 aastaseks saamiseni. Vanemapension omakorda annab peredele kindlustunde, et lapsega kodusolemise ajal hoolitseb riik ka pensionikogumise eest. See on minu hinnangul hea edasiarendus hästitoimivale vanemahüvitise süsteemile," selgitas Pevkur Reformierakonna pressiteates.

Sotsiaalministeerium saadab eelnõu lähiajal kooskõlastamiseks huvigruppidele ja ministeeriumitele.

Hetkel kuum