Konkurentsiamet: kaotage apteekide asutamispiirang

Anu Jõgi 09. november 2011, 12:12

Konkurentsiamet tegi sotsiaalministrile ettepaneku kaotada apteekide asutamispiirang. 

Konkurentsiameti hinnangul on tegemist õigustamatu sekkumisega ettevõtlusvabadusse.

Ravimiseaduses olev piirang ei mõju eesmärgipäraselt ja kahjustab konkurentsi.

Kehtiva ravimiseaduse kohaselt ei tohi linnades uut üldapteeki avada, kui ühe olemasoleva apteegi kohta on vähem kui 3000 inimest ning maapiirkondades ei tohi lähim apteek jääda vähem kui 1 kilomeetri kaugusele. Algselt kehtestati need piirangud maa-apteekide kaitseks ja ravimite kättesaadavuse tagamiseks, kuid praeguseks hetkeks on selge, et neid eesmärke täidetud ei ole.

„Apteekide asutamispiirangud on loonud olukorra, kus  uute konkurentide tulek suurettevõtjate kõrvale on oluliselt pärsitud,“ rõhutas konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.

Asutamispiirangust hoolimata on ravimiameti andmetel maa-apteekide arv Eestis pidevalt kahanenud. Ettevõtjad ei asuta apteeke maapiirkondades, kus see ei ole kasumlik, ning konkurents koondub ikkagi linnadesse. Seega ei aita need piirangud kaasa ravimite kättesaadavuse tagamisele ega kaitse maa-apteeke.

Apteekide asutamispiirangute kaotamise ettepaneku tegi konkurentsiamet ka juba 2009. aastal. Lisaks turuosalistele ja konkurentsiametile on asutamispiirangu  kaotamist toetanud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, justiitsministeerium ning õiguskantsler.

Kuigi varasem ettepanek leidis laialdast toetust, kehtib apteekide asutamispiirang endiselt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. November 2011, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing