Romet Kreek • 14. detsember 2011 kell 9:39

Ungari võlaorjad plaanivad mässu

Kui Ungari keskpanga endine juht ostis eluaseme kaks kuud enne Lehman Brothersi pankrotti, mille järel läks Ungari IMFilt abi otsima. Ta sai pakkumise, millest ei suutnud keelduda, kirjutab Bloomberg.

Praegu Corvinuse ülikooli majandusprofessor Peter Akos Bod sai pangalt valida eluasemelaenu. 60aastasel oli valida ungari forindis 13 protsendise intressimääraga laenu ja Šveitsi frangis vähem kui kuue protsendise intressimääraga laenu vahel. Olles arvutanud numbreid läbi, valis ta odavama frangilaenu.

„See oli ratsionaalne,“ ütles ta 2008. aasta otsuse kohta. „Ma panin kõik mudelisse.“

Kolm aastat hiljem on Bod ja miljonid kaaskannatajad, kes istuvad frangilaenude otsas, mis on kasvanud 4,9 triljoni forindi ehk 22 miljardi dollarini. Valuuta 40 protsendine kukkumine frangi vastu on tõstnud laenu tagasimaksete kulusid. Ungari peaminister Viktor Orbani valitsus nimetas laene võlaorjuseks.

Eluasemelaenu võtjate abistamiseks kehtestas Orban pankadele valuutakahjumid, mis võivad ulatuda 900 miljoni euroni (1,2 miljardit dollarit). Kartes Orbanilt täiendavaid meetmeid, pakusid pangad, et nad võtavad sisse 2,2 miljardit dollarit täiendavaid kahjumeid, kui valitsus lubab täiendavaid meetmeid mitte tarvitusele võtta. Kui ta ei nõustu, ähvardavad välispangad riigist lahkuda.

Orban kehtestas seaduse, mis lubab ungarlastel maksta välisvaluutas denomineeritud eluasemelaenusid tagasi praegusest turuhinnast 25 protsenti soodsama kursiga. See kehtib vaid juhul, kui klient esitab avalduse enne 31. detsembrit ja maksab kogu laenu tagasi enne 28. veebruari. Kursikahjumi kannavad pangad.

30. juuni seisuga on Austria pangad võrreldes Itaalia 23 miljardi ja Saksamaa 21 miljardi dollariga laenanud Ungarisse 42 miljardit dollarit. Orbani pangapoliitika on eriti vihastanud naabermaad Austriat.

Pangad andsid valitsuse Ungari konstitutsioonikohtusse ja palusid Euroopa liidul 14. novembril saadetud kirjas kiirelt ja viivitamatult võtta ette samme Orbani vastu, et see täidaks Ungari võetud kohustusi. Erste Bank ja Raiffeisen teatasid, et nad vähendavad laenu andmist Ungarile.

Hetkel kuum