LHV võimutseb pensioniturul

21. detsember 2011, 00:00

30. novembriga sai aeg otsa nende inimeste jaoks, kes soovisid 1. jaanuarist juba uue pensionifondidega vanaduspõlveks säästmist alustada. Lõppenud aastase vahetusperioodi jooksul on ülekaalukalt edukaim fondivalitseja olnud agressiivse turundusstrateegiaga silma paistnud LHV Pank.

Kokku on detsembri alguse seisuga Eesti finantsasutustes pensionit kogumas 622 169 inimest ehk just nii palju inimesi omab Eestis pensioni II sammast. Sellest 328 558 inimest on naised ning II sammast omavaid mehi on 293 611. Viimase 13 kuuga on pensionikogujaid lisandunud 15 809.

Eelmise aastaga võrreldes oli kahtlemata suurim muudatus see, et nüüdsest saab pensionifondi vahetada juba kolm korda aastas ja vahetusperioodi viimane tähtaeg nihkus 30. novembrile, juhul kui soovid uut aastat uue pensionifondiga alustada. Varasemalt sai fondi vahetada kord aastas ja viimane kuupäev oli 31. oktoober. Kuna eespool nimetatud muudatused jõustusid 1. augustil, siis just seetõttu on kõrvalolevates tabelites ka kajastatud muutusi alates sellest perioodist.

Ilmselt peaaegu kõik inimesed, kes mõnda kaubanduskeskust mõnes Eesti linnas on külastanud, on kokku puutunud LHV pensionifondi müügiinimestega. Selle tulemusi on statistikas ka suurelt näha. LHV on sisuliselt ainus fondivalitseja, kes aastaga on suutnud enda turuosa kasvatada, meelitades ühtlaselt kõigilt teistelt valitsejatelt kliente enda poolele.

Nordea 0,57 protsenti kasvanud turuosa võib pidada seejuures marginaalseks ja kõik ülejäänud fondivalitsejad kaotasid turuosa.

 

Tasub teada

 • Mida võrrelda kohustusliku pensionifondi valimisel?

Mõtle, millist kasu sa sellest teenusest ootad ja milliseid riske oled valmis võtma. Ainult nii on võimalik tagada, et konkreetse teenuse tingimused vastavad sinu ootustele.
Kohustuslik pensionifond toimib üldiselt samadel alustel nagu tavaline investeerimisfond. Kohustuslikele pensionifondidele kehtestatakse rangemad investeerimispiirangud, maksusoodustused ja piirangud sisenemisel/väljumisel.
Kohustuslikud pensionifondid on avatud investeerimisriskile. See tähendab, et osaku hind sõltub pensionifondi investeeringute käekäigust. Pensionifondi osaku hind võib nii tõusta kui ka langeda.
Enne pensionifondi valimist tutvu Eesti pensionisüsteemiga ja kohustusliku kogumispensioni olemusega. Pensionifondi sissemaksed, pensionifondi vahetamine ning ka väljamaksed on reguleeritud seadusega. Uuri ka, kuidas maksustatakse sulle fondist tehtavaid väljamakseid.
Tutvu erinevate pensionifondide ning nende tingimustega.
Kontrolli, kas fondivalitsejal on finantsinspektsiooni väljastatud tegevusluba.

 • Mida teha, kui on soov vahetada fondi?

On kaks võimalust: alustada uute sissemaksete tegemist uude fondi (sellisel juhul jäävad varasemad sissemaksed vanasse fondi) või vahetada vana fondi osakud uue vastu. Võimalik on teha ka mõlemat korraga. Valida võib kõikide pensionifondide vahel. Vastavalt seadusele saab alates selle aasta 1. augustist fondi vahetada kolm korda aastas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  11. December 2012, 13:22
  Otsi:

  Ava täpsem otsing