Kristina Traks • 26. detsember 2011 kell 7:34

Eesti pisipankadel on kasvuplaanid

Ehkki mitu Eesti väikepanka tunnistab lõppeval aastal äri kahanemist, lubavad nad siiski ka uuel aastal rivis olla.

Lisaks iga päev pildis olevatele pangandushiidudele nokitseb Eestis kümmekond väikepanka või suuremate pankade siinseid filiaale, kellest kuuleme harva või üldse mitte.

Mõeldud koduturu klientidele

Svenska Handelsbankeni Eesti filiaali juht Rauno Klettenberg ütleb, et ärimudeli järgi polegi Eestis eesmärgiks seatud laenude turuosa kasvatamine, vaid grupi koduturu ehk Rootsi firmade Eesti tütardele pangateenuse pakkumine.

“Lõppenud aastal Handelsbankeni Eesti filiaali laenuportfell veidi kahanes, kolmanda kvartali seisuga oli selle maht suurusjärgus 190 miljonit eurot,” ütleb Klettenberg. Huvi Handelsbankenis raha hoiustamise vastu on tema sõnul samuti suur, sest pangal on konservatiivne ärimudel ja hea reiting. Oleme Eestis viimasel kahel aastal hoidnud fookuses peamiselt meie grupi koduturu kliente. Näen hetkel, et ka järgmisel aastal jätkame Eestis sama strateegiaga, lisab Klettenberg.

Ohutu koht raha hoida

Pohjola Pank plc Eesti filiaali juht Arja Jurmu ütleb, et Pohjola kolmekordistas lõppeval aastal Eestisse antud ärilaenude mahtusid. Täpseid numbreid ja ka hoiuste mahtusid ta ei avalikusta. „Tundub, et Põhjala pankasid peetakse kõige ohutumaks kohaks oma raha hoidmiseks ning loomulikult oleme me sellega väga rahul,” ütleb Jurmu.

Pohjolal on tema sõnul plaan tugevdada oma positsiooni Eestis: „Tahame laiendada toodete ja teenuste portfelli ning keskendume Eesti keskmise suurusega ettevõtetele. Kuna meil on väga hea krediidireiting, saame pakkuda ka konkurentsivõimelise hinnaga teenust. Kui just ümbritsev majanduskeskkond ei muutu väga halvaks, siis usume, et suudame oma positsioone Eestis tugevdada.”

Lootusrikkalt uude aastasse

Euroopa ühe suurema pangandusgrupi UniCredit Eesti haru juht Taavi Laur tunnistab, et kogu Eesti pangandusturul laenumahtude kahanemine ei läinud mööda ka UniCreditist ning ettevõtte laenuportfell kahanes Eestis 14 protsenti. „Samas klientide arv, arvelduste ja dokumentaalmaksete maht on aastaga kasvanud märkimisväärselt,” nendib Laur ja lisab, et uut aastat vaadatakse positiivselt ja kasvulootusega.

Krediidipanga kommunikatsioonijuht Allan Soon lubab, et Krediidipangast saab laenu ka järgmisel aastal ning oma väikest turuosa pole kavas kellelegi loovutada. Ettevõtte 9 kuu aruandest selgub, et klientide hoiused on kasvanud ning laenude maht veidi vähenenud. Aasta jooksul on neljandiku võrra vähenenud tähtajaks tasumata laenude maht. Krediidipanga kahju oli 9 kuuga 1,6 miljonit eurot.

LHV kosub jõudsalt

LHV Panga juhatuse esimees Erki Kilu ütleb, et on ärimahtude kasvu osas lõppeva aastaga väga rahul. „Aasta ei ole veel läbi, kuid 11 kuuga on hoiuste maht kasvanud 77% ja ületab praegu juba 200 miljonit eurot. Laenude maht on kasvanud 61% ja moodustab kolmandiku hoiuste mahust. Panga kasvatamisel on oluline tagada, et hoiuste maht käiks sammu võrra eespool laenude mahu kasvust,” räägib Kilu. Ta rõõmustab ka, et korralikult läksid käima arveldused ja LHV pangakaardid ning et iga kuuga lisandub Eesti ainsale kohalikul kapitalil pangale üle tuhande kliendi.

Järgmine aasta? „Eesmärk on ületada hoiuste mahuga 300 miljoni euro ja laenude mahuga 100 miljoni euro piir. Ettevõtetele anname jätkuvalt hea meelega laenu. Järgmisel aastal tahame välja tulla ka eraklientidele mõeldud laenutoodetega,” ütleb Kilu. Ta lisab, et järgmine aasta on veel planeeritud kahjumiga tegutsemine, kuid 2013. aastal peaks ettevõte juba omanikule kasumit tooma.

Hetkel kuum