Sirje Rank • 16. veebruar 2012 kell 7:03

Rootsil kriiside puhuks valmis lühendatud tööaja plaan

Eile esitasid Rootsi ametiühingud ja tööandjad valitsusele ettepaneku meetmete osas, kuidas võimalike uute kriiside korral vältida n.ö paanilisi suurkoondamisi, kui nõudlus järsult langeb.

Eeskujuks on Saksamaa lühendatud tööaja mudel, mis võimaldas Saksa majandusel kriisi haripunkti möödudes kiiresti toibuda, kuna vajalike oskustega tööjõudu ei olnud kriisi ajal koondatud.

Rootsi majanduslehe Dagens Industri andmeil on tegemist meetmega, mis läheks käiku juhul, kui nõudlus väga järsult väheneb. See näeb ette võimaluse lühendada tööaega 20, 40 või 60% ning palkade vähenemist 10, 15 või 20%. Finantseerimisel võtab põhiraskuse enda kanda riik, tööandjate osa ei ületaks 10%, kirjutab leht.

Rootsi valitsus on valmis ettepanekuga kaasa minema – tuleb vaid jälgida, et see ei takistaks vajalikke struktuurimuudatusi nagu on juhtunud Itaalias, ütles eile Rootsi rahandusminister Anders Borg.

Otsuse selle kohta, kas nõudluse vähenemine on piisavalt järsk, et meetmed käivitada, teeks valitsus. Kui see puudutaks vaid selliseid kriise nagu 2008-2009, siis ei läheks meetmed käiku kuigi tihti.

Anders Borgile on kokkulepe ametiühingute ja tööandjatega aga ka oluline tulevikuinvesteering, kirjutab leht. See on esimene taoline kolmepoolne kokkulepe. Juba sügisel ütles Borg, et aeg on kohvitermosed taas lauale panna, mis tõlkes tähendab viidet aegadele, mil Rootsi varasemad sotsiaaldemokraatide valitsused regulaarselt tööandjate ja ametiühingutega poliitikat arutasid.

Kui Borgi uus ametiühinguid otse kaasav läbirääkimispoliitika õnnestub, marginaliseerib see veelgi valitsuse poliitilist opositsiooni, sotsiaaldemokraate. Oluline inevsteering enne 2014. aasta valimisi, nendib DI.

Lühendatud tööaja ettepaneku plaanib Rootsi valitsus läbi arutada kiirendatud korras.

Hetkel kuum