Romet Kreek • 29. mai 2012 kell 13:17

Investor Toomas vähendas euro riski

Investor Toomas müüs täna euro riski väiksemaks, ostes juurde USA dollareid ja võttes esmakordselt positsiooni Kanada dollarit.

Enne konverteerimist oli euro osakaal koos litiga portfellis 61 protsenti. USA dollari osakaal kasvas portfellis 21 protsendilt 25 protsendile. Kanada dollari osakaal on umbes kümme protsenti.

Veel on portfellis esindatud Rootsi kroon (üheksa protsenti), Briti nael (seitse protsenti) ja Poola zlott (kolm protsenti). Euro osakaal kahanes koos litiga umbes 46 protsendile.

Kanada dollari tehingus oli kurss 1,2736 ja USA dollaril 1,244.

Tehingute eesmärk oli vähendada euro riski, kuna euro väljavaated on muutnud kehvemateks, et mitte öelda ohtlikuks. Euro liikmed võivad langeda ja kurss langeda.

Kreeka võib lahkuda lähiajal euroalalt. Kui Kreeka visatakse välja, ei pruugi nad võlgu teenindada, mis lööb Euroopa pangandust. Euroala olukord on kohutav. Makromajanduslik olukord halveneb. Hispaania võib kohe abi vajada, pangandussüsteem on mäda. Prantsuse sotsist president võib lasta õhku seni kokku lepitud kasinusmeetmed.

Kui Saksa karmus ei leia enam toetust, võib ta mingil hetkel leida, et europrojekti jätkumise kulud kaaluvad üle saadava tulu. Euroala ei ole enam valuutaliit, vaid ajaloos pretsedenditu võlaliit. Põhimõtteliselt võib ähvardada riike lõputu võla võtmise vajadus, et hädas euroala päästa.

Kanada dollarite eest saab tulevikus osta Swedbanki vahendusel aktsiaid.

Hetkel kuum