8. oktoober 2012 kell 21:00

Edetabel. Saeveski, kus ülemusi ei ole

Mullu rekordkäibe teinud Hiiumaa TOPi edukaim ettevõte, eestlastele kuuluv Lauka Saeveski ootab tänavu langust.

Lauka Saeveski on väike, kuid tubli saeveski, mis võitis Äripäeva Hiiumaa ettevõtete TOPi. Saeveski asub Lauka külas, veidi pärast Kärdlat, kui sadama poolt sõita. Kihutame fotograafiga esimese hooga õigest teeotsast mööda. Fotograaf Meeli arvates on üks must maastur meil Kärdlast alates sabas sõitnud. Viskame nalja, et äkki omanikud sõidavad sabas. Tahavaatepeeglisse vaadates näemegi, kuidas džiip tagapool ühe teeotsa peal esiti seisma jääb, kuid siis meile järele sõidab. See ongi Lauka Saeveski üks omanik Ruudi Kasser.

Saeveskiks sai vana laut. Kohale jõudes võib mürinast järeldada, et saetehases käib kibe töö. Ruudi, kohalikele Ruts, sirutab tervituseks käe ning palub vabandada, kuna ettevõtte tegevjuht ning kaasomanik Kaido Kiin saabub alles veidi aja pärast. Kasser juhatab meid läbi puulõhnalise saeveski hoone. “See on vana kolhoosiajast pärit laudahoone, kuhu tegime saeveski. Siia sai ükskord tehtud ja selline ta on,” lausub Kasser käega viibates, justkui veidi häbenedes, et hoone nii vana on.

Lauka Saeveski toodab saematerjali, lisaks küttepuid. Üks osa nende müügist sõltub sellest, kui külm on talv. Teine ja suurem osa siiski mitte. Eelmine aasta oli saeveskile nii edukas, et käivet suudeti kasvatada koguni 60%.

Külm talv soojendab tulemusi. “Müüme põhiliselt Eesti tootjatele kaske ja leppa, nemad viiimistlevad seda ja siis läheb see juba eksporti. Lepp läheb põhiliselt Soome ja kask suuresti Inglismaale,” räägib Kasser. Ta nendib, et 2011. oli hea aasta. “Praegu on meil tegelikult suhteliselt hästi. Küttepuude kohta ei oska veel öelda. Eelmisel aastal oli korralik maht kaminapuude näol, mis läksid Norrasse, kuid selle aasta kohta ei tea öelda. Vahepeal oli ju soe talv,” räägib Kasser.

Küttepuid tehakse ka kohalikule turule, kuid oluliselt vähem. “Mingi mahu me põhiklientidele ikka anname, kuid sellelele me väga ei panusta. Tänu Euroopa toetustele on igal mehel oma halumasin olemas. Kõik arvavad, et see ongi see Eesti Nokia, et lõhume puid ja muudkui müüme!” lausub Kasser naerdes ja lisab, et siis lähevad hinnad ka nii alla, et neil pole sel tasemel enam mõttekas teha.

Ülemusi saeveskis ei ole. “Mina siin igapäeva juhtimisse ei sekku, üritan tegeleda turustamise poole ja toetava tegevusega,” räägib Kasser, kes oli maakonna ettevõtete TOPi esimene ka möödunud aastal, kuid siis oma teise ettevõtte Dagö Trade’iga. “Kaido Kiin tegeleb ettevõttes igapäevaste asjadega ja ta on seda väga korralikult teinud,” lisab Kasser. Kohale on jõudnud ka tegevjuht Kiin.

“Mind ka kiitsid või,” küsib Kiin saabudes ja naerab rõõmsalt.  Tuleb tõdeda, et energia on saeveskis postiivne.

Ettevõttes töötab 14 inimest ning tööl käiakse kahes vahetuses. Töötajaid juurde võtta pole kavas. “Ettevõttes ei saa nii, et oled kogu aeg ülemus, käid pastakas ja pliiats käes ning vaid juhendad kogu aeg. Tuleb ise ka tööd teha. Ükski mees ei saa öelda siis, et seda või toda ei saa teha, sest sa oled ise kõik asjad läbi teinud,” räägib Kiin.

Tänavune tuleb kehvem. Kui 2011. aasta oli ettevõttel hea, siis 2012 meeste hinnangul enam nii hea ei tule. “Väike langus tuleb sel aastal ikka,” lausub Kiin ja Kasser täiendab: “Kõik on okei tegelikult. Inimesed töötavad ja muret ei ole.”

“Rasketel aegadel oled ju pigem ettevaatlik,” lausub Kasser tulevikuplaanide kohta ja meenutab aastat 2008, kui tuli mõned inimesed ka koju saata. Turg on tema sõnul praegu heitlik ja mure, kuhu toodangut müüa, kogu aeg üleval. “Riik võiks metsandusele rohkem vastu tulla, kaalupiirangud autodele näiteks üle vaadata. Mujal on see oluliselt paremas seisus. Eks neid kohti on veel,” räägib Kasser.

Kui mehed alustasid saeveskiga seetõttu, et puutusid varem töö tõttu tihti kokku, siis nüüd suheldakse peale töö ka vabal ajal. “Käime koos jahil,” lausub Kasser ja Kiin täpsustab, et peagi algab jahihooaeg, tulemas on suur ajujaht, millest mehed plaanivad osa võtta.

 

Mis on mis

Lauka Saeveski OÜ

Asukoht: Lauka küla, HiiumaaAsutatud: 2002Omanikud: Ruudi Kasser ja Kaido KiinTegevusala: saematerjali ja küttepuude ning puidutöötlemissaaduse tootmine ja müük.Töötajaid 2011: 14

 

Kalender

Kolm nädalat maakondade edukamaid

Äripäeva maakondade TOPid ilmuvad8.10  Harjumaa TOP9.10  Hiiumaa ja Saaremaa TOP10.10 Ida-Virumaa TOP11.10  Jõgevamaa TOP12.10  Järvamaa TOP

15.10   Läänemaa TOP16.10   Lääne-Virumaa TOP17.10   Põlvamaa TOP18.10   Pärnumaa TOP19.10   Raplamaa TOP

22.10   Tartumaa TOP23.10   Valgamaa TOP24.10   Viljandimaa TOP25.10   Võrumaa TOP26.10  Maakonna TOPide TOP ehk 15 maakonna edukaim ettevõtja

Hetkel kuum