Sirje Rank • 28. november 2012 kell 12:05

EL kiitis heaks Hispaania pankade restruktureerimise

Euroopa Komisjon andis täna rohelise tule ligi 40 miljardi euro suuruseks abilaenuks Hispaania pankadele euroala alalisest abimehhanismist ESM, kiites heaks nelja Hispaania panga restruktureerimise kavad.

Kokku vajavad BFA/Bankia, NCG Banco, Catalunya Banc ja Banco de Valencia SA rekapitaliseerimiseks 37 miljardit eurot. Euroopa Komisjoni konkurentsivoliniku Joaquin Almunia sõnul kannavad kahju ka pankade võlakirjade omanikud, vahendas Wall Street Journal.

"Tänane kinnitus tähendab seda, et ESMi vahendid saab välja maksta," ütles Almunia. "Täna kokku lepitud summa on 37 miljardit eurot."

Võlakirjaomanikke kaasamata olnuks summa Almunia kinnitusel kümne miljardi võrra suurem.

Ülejäänud Hispaania pankade restruktureerimiskavade üle teeb Euroopa Komisjon otsuse 20. detsembril. Almunia sõnul on nende pankade rahavajadus väiksem kui täna välja öeldud summa.

Almunia sõnul on BFA/Bankial, NCG Bancol ja Catalunya Bancil lootus restruktureerimise järel uuesti jalule tõusta, jätkates 2017. aastal 2010. aastaga võrreldes 60% väiksema bilansiga. Banco de Valencia müüakse ja liidetakse  CaixaBankiga, mis oli Almunia sõnul odavam lahendus kui panga likvideerimine.

"Jälgime, et pangad ei kasuta rohkem maksumaksja raha kui vajalik, ning et pangad ei pöördu tagasi ärimudelite juurde, mis ei ole jätkusuutlikud," ütles Almunia.

BFA/Bankia, NCG Banco ja Catalunya Banc keskenduvad uuesti jaepangandusele ja laenuandmisele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, lahkudes kinnisvaraarendusest.

37 miljardist eurost läheb 18 miljardit eurot Bankiale. Bankia teatas täna, et plaanib müüa 50 miljardi euro väärtuses mittestrateegilisi varasid, tõmmata kontorite võrku 39% ulatuses koomale ning koondada 2015. aastaks 6000 inimest ehk 28% personalist.

Hetkel kuum