Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni saadikud esitasid täna Tallinna halduskohtusse kaebuse riigikogu juhatuse vastu, kes keelas oktoobris ära sotside eestvedamisel toimuma pidanud haridusarutelu.
Halduskohtusse pöördus 18 saadikurühma liiget. "Saame suurepäraselt aru, et see pöördumine on erakordne. Aga me ei kahtle kübetki selles, et riigikogu juhatus rikkus seadust, kui ta keeldus meie ettepaneku alusel riiklikult tähtsa küsimuse arutamisest," ütles fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.
Riigikogu juhatus, jättes lisamata parlamendi töönädala päevakorda arutelu "Hariduse regionaalsest kättesaadavusest", piiras seadusevastaselt fraktsiooni õigust korraldada olulisel teemal ja sobivate ettekandjatega riiklikult tähtsa küsimuse arutelu. Taolise arutelu korraldamise õigus on igal fraktsioonil, teatas erakond.
"Nii takistas riigikogu juhatus opositsiooni kuuluvate saadikute võimalust teostada oma mandaati ning rikkus parlamentaarse demokraatia põhimõtteid. Õigusliku aluseta sekkumine fraktsiooni ainupädevusse antud küsimuse otsustamisel on loonud halva pretsedendi, mis võib edaspidi saada aluseks opositsiooni poolt algatatud, kuid koalitsiooni jaoks ebamugavatel teemadel või ebasobivate ekspertide osalusel korraldatavate parlamentaarsete arutelude ärakeelamisel," seisab kaebuses.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Küsimus pole Nestori sõnul mitte ainult sotsiaaldemokraatide õigustes, vaid terve riigikogu maines, mille allakäigus on riigikogu ise süüdi. "Palju on räägitud riigikogust kui kummitemplist, kes paneb valitsuse otsustele pitsati. Mingil arusaamatul põhjusel püüab riigikogu juhatus 2013. aastal templit peale lüüa ka sotsiaaldemokraatidele, rikkudes parlamendi tööd reguleeriva seaduse sätteid," sõnas ta.
"Me ei kavatse sellega leppida. Kui seadusandlikus kogus ei käituta seaduste järgi, siis miks peaks seda mujal tegema? Ka need kolm inimest ei saa seista seadustest kõrgemal," viitas Nestor juhatuse liikmetele Ene Ergmale, Laine Randjärvele ja Jüri Ratasele.
Riigikogu esimees Ene Ergma on varem öelnud, et sotsid palusid esinema teise riigi valitsuskabineti liikme, samas polnud debatis esindatud ega osalema palutud Eesti haridusminister Jaak Aaviksoo.
"Riigikogu juhatus on seisukohal, et selline käitumine ei ole kokkusobiv parlamentaarsete tavadega ning on lugupidamatu meie hea naaberriigi lugupeetud haridusministri suhtes, kelle paneb säärane käitumine ebamugavasse olukorda," kirjutas Ergma sotsidele vastuseks.
Riigikogu suure saalis ära jäänud haridusdebatti peeti 10. oktoobril riigikogu konverentsisaalis. Põhiettekannetega astusid üles Soome haridusminister Krista Kiuru, Tallinna Ülikooli professor Aaro Toomela ja riigikogu sotsist liige Mart Meri.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!