Raivo Sormunen • 15. jaanuar 2013
Jaga lugu:

Arco nõukogu müüs enne kasumihoiatust

Arco Vara nõukogu liikmed müüsid 2012. aasta 19. novembrist kuni detsembri lõpuni kokku 93 019 aktsiat.

Börsifirma viiest nõukogu liikmest, kelle kontrolli all on üle kahe kolmandiku Arco Vara aktsiatest, müüs eelmise aasta lõpus aktsiaid tervelt neli.

Enim müüs aktsiaid Arco Vara vahearuande ja aktsiaraamatu põhjal Arvo Nõges (Gamma Holding) – 58 920. Talle järgnes 14 000 aktsiaga Toomas Tool (OÜ Baltplast), 13 781 aktsiaga Hillar-Peeter Luitsalu (HM Investeeringud OÜ, lähikondsed) ja Richard Tomingas (Toletum OÜ), kelle aktsiaportfell vähenes sel perioodil 6318 väärtpaberi võrra.

LHV Pensionifondid (M,L,XL), keda esindab nõukogus Rain Lõhmus, pole pärast 2012. aasta mai lõpu ja juuni alguses toimunud aktsiaoste Arco Vara aktsiaid enam juurde ostnud ja müünud.

Ligi 60 000 aktsia müügi kohta ütles Nõges, et ta valdusfimra Gamma Holding haldab ja otsustab oma investeeringute üle komplektselt ning mitte ainult raamatupidamisliku väärtuse alusel.

Küsimuse peale, kuivõrd oli ta Arco Vara nõukogu liikmena kursis sellega, et ettevõtte uus juht võib niivõrd massiivselt börsifirma vara alla hinnata, kinnitas Nõges, et sellise järelduse tegemine on täiesti meelevaldne. "Lisaks Arco Varas aset leidvatele protsessidele on Gamma Holding ettevõte koos oma varade ja kohustustega, mis avaldavad kindlasti mõju Gamma Holdingu tegemistele ja otsustele," märkis ta.

Lisaks tunnistas Nõges, et Gamma Holding on oma müügitehingutest korrektselt raporteerinud ka finantsinspektsioonile ehkki seda inspektsiooni kodulehekülje peal ei nähtu.

Novembri lõpus ja detsembri alguses üle 6000 Arco Vara aktsia maha müünud nõukogu esimees Richard Tomingas kinnitas eile, et ei müünud oma aktsiaid ise vaid seda tegi tema eest pank. Kas tegu oli aktsiate sundmüügiga (margin call) või mõne muu tehinguga, peab Tomingase sõnul küsima pangalt.

4. detsembril tunnistas Äripäevale sama ka nõukogu liige Hillar-Peeter Luitsalu. Ka HM Investeeringud OÜ aktsiate müükide taga oli toona pank. "Lepingu üks punkte on, et kui tuleb teatud hind, siis me oleme sunnitud midagi otsast müüma. Praegusel juhul pank müüb," märkis ta.

Möödunud reedel teatas Arco Vara, et hindas koostöös juristide, juhtide, spetsialistide ja audiitoriga mullu neljandas kvartalis varasid alla 17,7 miljoni euro võrra. Lisaks suurendati ligi kahe miljoni euro eest eraldisi. Sellega seonduvalt võiks ettevõte eelmise aasta neljanda kvartali kahjum küündida paarikümne miljoni euroni ning omakapital kukkuda umbes kolme miljoni euro juurde.

Massiivse kasumihoiatus oli investorite jaoks suureks negatiivseks üllatuseks, mida ilmestas aktsia langemine Tallinna börsil 27%, 1,26 euroni. Seejuures käis päeva esimestel minutitel aktsia ära ka 0,70 euro tasemel (ehk 60% miinuses).

Täna on aktsia alustanud Tallinna börsil kauplemist eilse sulgemistaseme juures.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum