Ühiskonna suurim rikkus on inimeste andekus. Et inimese anne avalduks ja leiaks väärilise rakenduse, tuleb tagada kindlustunne, mille loob reservide omamine.
Reserviks ei ole raha, mis on virtuaalselt pankade hoiustel, pensioni- vms fondides. Olulisim reserv on see ruum, kus me kulgeme.
Kuldlõikeprintsiibist tulenevalt toimib ühiskond harmooniliselt, kui ühisruumist on reservis 0,764 ja kasutuses 0,236 osa.
Harmooniline jaotus. Eesti maa jaguneb riigi, omavalitsuse ja eraomanduse tasandite vahel. Sellel asuvate kinnistute väärtusest peaks jääma reservi 76,4% ja käibesse 23,6%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Riigikassas tuleks avada kontod igale kinnistule, elanikule, omavalitsusele ja riigile. Kinnistu väärtusest läheks aastas selle haldajale 10%, mida saab kasutada vaid kinnistu väärtuse hoidmiseks või tõstmiseks; koolide, raamatukogude, haiglate jms puhul ka vajalike vahendite hankimiseks.
Süsteemi tagasisidestamiseks tuuakse ülejääv 13,6% ringlusse. Eraomanduse tasandilt läheks väärtusest 10% KOVile, kus kinnistu asub, ja 3,6% riigi kontole. Omavalitsuse tasandilt 10% seal registreeritud elanikele ja 3,6% riigile. Riigilt 10% kodanikele ja 3,6% üksusele, kes aitab lahendada erimeelsused.
Kodanikule laekuks sünnipäeval riigitasandi kinnistute väärtusest 10% jagatis kodanike arvuga. Et tagada aasta igaks päevaks toit ja põhivajaduste rahuldamine, rakendub päevalimiit 1/365 summast. Nii tagame sotsiaalse võrdsuse ja kaasamise eakatele, puuetega jt raskustes vaevlevatele kodanikele.
Tulemused. Süsteemile üleminek võtaks ühe aasta. Tulemuseks oleks eestlaste tagasipöördumine kodumaale. Korteriühistute hallatavatel kinnistutel algaks hoonete energiasäästlikumaks ehitamine või lammutamine. Lõpeb toetuste maksmine, mis pigem alavääristavad inimest. Igaüks saaks tasu reaalselt tehtud töö eest ja vääriliselt. Toimivad isikliku vastutuse põhimõtted ja tavad. Kodus ei lõpe töö kunagi otsa – seepärast muutub mõttetuks kära tööpuuduse pärast. Kõik eluks vajaliku saab igaüks kätte ID-kaarti või selle täiustatud analooge kasutades.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” raames.