Sirje Rank • 6 märts 2013

Norra püüab jahutada kuumavat kinnisvaraturgu

Norra finantsinspektsioon otsib koos valitsusega võimalusi riigi üle kuumeneda ähvardava kinnisvaraturu jahutamiseks.

Eesmärk on ära hoida 90ndate aastate kriisi kordumine, mil kinnisvara hinnad Norras 40% kukkusid, jättes inimesed üle jõu käiva võlakoorma alla, vahendab Bloomberg.

Detsembris pakkus Norra rahandusministeerium välja, et eluasemelaenude riskikaalud tuleb kolmekordistada 35%-le. See annab silmad ette isegi Rootsile, kus valitsus ja finantsinspektsioon on samuti juba pikemat aega pingutanud, et kuumavat kinnisvaraturgu jahutada.

2002. aastast on elamute hinnad Norras kahekordistunud. Läinud kuul oli hinnatõusu tempo aasta baasil 8,5%. Elanike laenukoormus on aga tänavu keskpanga prognoosi järgi jõudmas 200%-le kasutada olevast tulust.

90ndate aastate kinnisvaramulli lõhkemise eel kerkis võlatase 150%-le kasutada olevast tulust.

Ajal, mil maailma suuremad keskpangad on valdavalt „rahatrüki“ lainel, püüavad Norra, Šveits ja Rootsi ära hoida odavast rahast tingitud mulli kohumist kinnisvaraturul. Samal ajal ei saa lasta oma valuutal liigselt tugevneda, kuna see lööks ekspordi pihta. Norra keskpank on oma enim jälgitud baasintressi määra hoidnud läinud aasta märtsist 1,5% peal.

Norra FI toetab riskikaalude tõstmise kava, mis muudaks laenud kinnisvara soetamiseks kallimaks.

Praegu on kinnisvaralaenude riskikaalud Norras 11%. Saksamaal on riskikaalud 15% ja Hispaanias 35%. 35%sed kaalud Norras oleksid Põhjalas riikide seas kõige kõrgemad.

Hetkel kuum