Raivo Sormunen • 26 märts 2013

Tallinna Vesi: amet jätkab salatsemist

Tallinna halduskohus lubab Tallinna Vee tariifivaidlust arutada avalikult, kuid vaid osaliselt. Avatud suhtluse ja läbipaistvuse huvides avalikku kohtuvaidlust nõudnud börsifirma leiab, et jätkuv salatsemine ettevõtte hinnametoodika küsimuses on murekoht nii klientidele kui ka kõigile ettevõtetele, kelle tegevust konkurentsiamet reguleerib.

Tänavu 20. märtsil otsustas Tallinna halduskohus rahuldada ASi Tallinna Vesi taotluse menetluse avalikuks kuulutamiseks vaid osaliselt, otsustades menetleda vaidlust „konkreetse veeteenuse hinna üle“ kinnises menetluses.

See tähendab, et kohtumenetlus on avalik erastamisprotsessi käsitlemise, erastamislepingu seadusele vastavuse, hinnametoodika ning Tallinna Vesi majandusnäitajate osas.

Tegelikku hinnametoodikat ning konkurentsiameti põhjendusi arutatakse kinnisel istungil, kaitsmaks informatsiooni, mida konkurentsiamet käsitleb oma “ärisaladusena”, kirjutab Tallinna Vesi börsile edastatud teates.

Börsifirma sõnul ei peaks konkurentsiamet määratlema omal valikul informatsiooni „ametisiseseks kasutamiseks“, kaitsmaks oma töömeetodeid ja metoodikaid. „Tegelikkuses tähendab konkurentsiameti taotlusel kujundatud kohtu seisukoht seda, et avalikku arutelu selles osas, kuidas konkurentsiamet hindab ja arvutab kooskõlastatavaid hindu, ei saa kunagi toimuma,“ on Tallinna Vesi nördinud.

Tallinna Vee hinnatariifid on Tallinnas püsinud muutumatuna 2010. aastast, kuna konkurentsiameti hinnangul on börsifirma kasumlikkus liiga kõrge ning ettevõtte peaks tariife alandama 29% võrra.Tallinna Vee ärikasumi marginaal on püsinud viimased viis aastat 54 ja 60 protsendi vahel.

Samas ulatus veefirma investeeritud kapitalilt teenitud tulukuse määr oli 2012. aastal 6,6% ning on olnud keskmiselt alates erastamisest 2001. aastal 6,2% aastas. See aga vastab Tallinna Vee erastamise ajal allkirjastatud äriplaanis ettenähtule.

 

Hetkel kuum