Marta Jaakson • 27. märts 2013 kell 8:58

Liipa: maksureform on liiga toores

Fazer Food OÜ juhatuse liige Lauri Liipa rääkis, et praegusel kujul on maksuameti pakutud maksupettustega võitlemise ideed liiga toored ning riskantsed.

„Mina ütleks, et see oleks kindlasti idee, mida arutada, aga praegusel kujul on see liiga toores ja riskantne homme-ülehomme rakendama hakata,” ütles Liipa.

Maksuameti ettepanek on, et käibemaks hakkab tulevikus enne ettevõtjani jõudmist liikuma läbi maksuhalduri konto ja amet pääseb ligi ettevõtjate kõigi tehingute infole, kirjutab tänane Äripäev.

Liipa arutles, et antud kujul tekitaks muudatus juurde rohkesti bürokraatiat. Raha hakatakse kinni hoidma kontrolli teostamiseni - ettevõtjate raha jääb maksuametisse kinni. Samuti tõi ta välja ärisaladusega seotud riskid. „Üks maksuametnik näeb kõikide firmade kõiki tehinguid, seal tekivad ärisaladusega seotud riskid. Aga kui riskid on piisavalt hajutatud, siis ega see võimatu ei ole, aga antud hetkel on see toores,” märkis Liipa.

Liipa rääkis, et igapäevases töös näeb ta pigem, et käibemaksupettused võivad olla levinud teatud kindlates sektorites, tegu pole üldise probleemiga. „Majanduses see tase (käibemaksupettuste tase – toim.) ei õigusta nii radikaalseid muutusi."

Äripäev küsis ettevõtjatelt, mida nad arvavad maksuameti plaanitavast käibemaksu kogumise reformimisest ning kahest välja pakutud radikaalsest muudatusest.

Hetkel kuum