Marta Jaakson • 27. märts 2013 kell 13:33

Rehe: maksuamet on tõesti radikaalne

Praegune Danske Banki Eesti filiaali ja endine maksu- ja tolliameti juht Aivar Rehe rääkis, et toetab käibemaksu kogumise reformimisel tasakaalu otsimist, ta tõi välja, et pigem tuleks majanduskasvu soodustada, siis oleks ka maksutulu rikkalikum ja rasvasem.

Ta rääkis, et saab maksuameti taotlusest aru, ent tunnistab, et tegemist on tõesti radikaalsete ettepanekutega. Ta arvas, et pigem tuleb leida ühisosa maksuhalduri ja ettevõtjate vahel.

Aivar Rehe jagas Jüri Käo seisukohta, et maksuameti ettepanekuid vaadates tekib tunne, justkui kogu Eesti tegeleb käibemaksupettusega, ning et mõne ettevõtja skeemitamise tõttu ei saa hakata uusi kohustusi kogu ettevõtlusele laduma.

Rehe märkis, et maksuhalduri ettepanekuid tuleb kindlasti arvestada, ent ehk mitte tervikmahus kohe rakendada. „Ettevõtjad tuleb ära kuulata ja ma tean, et nii maksuhaldur kui rahandusministeerium on loonud sellise mõnusa foorumi ettevõtjate ja riigi vahel," rääkis Rehe. Ta arvas, et ettevõtjate, maksuameti ja riigi vahelises diskussioonis leitakse kindlasti sobiv lahendus.

„Kuna ma näen, et praegu oleme me pigem selgelt kriisist väljunud ja otsime oma kasvu, siis pigem tuleks kasvu soodustada ja toetada, et see kasv oleks kiirem, siis oleks ka see maksutulu rikkalikum ja rasvasem,” selgitas Rehe.

Kogu andmete ülekandmise jälgimine on tema arvates ebamõistlikult suur ressursikasutus ning ta arvas ka, et maksuhaldur leiab kindlasti optimaalse tee.

Mõistlikult tuleks käituda delikaatsete andmete kogumisel. „Tuleb leida tasakaal mõistlikkuse määras. Arvan, et kogu informatsiooni koondamiseks delikaatse mahuga baasidesse ei ole poliitilist küpsust ja teiselt poolt vajadust. Maksuhalduri elektrooniline maksukruvi võib tihkemaks minna, aga ta ei pea kinni keerama kõike,” rääkis Rehe. 

 Üldiselt arvas ta, et käibemaksu kogumisega on hästi hakkama saadud.

Hetkel kuum