Romet Kreek • 28. märts 2013 kell 7:21

Rikkad sakslased on müüt

Euroopas ollakse harjunud arvamusega, et sakslased on rikkad. See võib ju nii olla, kuid hispaanlased ja itaallased on kordades sakslastest rikkamad.

Kui Bundesbank avaldab mõne uuringu, on ajastus ja kontekst sama huvitavad kui sisu ise. 21. märtsil avaldas Saksamaa keskpank uuringu kodumajapidamistest ja nende rahaasjadest. Saksa meedia võttis asjast kohe kinni – Saksa kodumajapidamised on palju vaesemad Itaalia või Hispaania omadest, vahendas Nordea. Käimas on debatt, kui palju peaks iga riik kandma koormat, mis on tekkinud eelnenud liialdustest ja tasakaalutusest kreeditor- ja deebitormaade vahel. Kuigi Bundesbank oli ettevaatlik numbrite interpreteerimisel, võib seda näha toena saksa vaatele.

2010. aasta lõpus ja 2011. aasta algul küsitleti Saksamaal 3600 kodumajapidamist. Saksamaa keskmine brutovara (laene maha arvamata) oli 222 200 € ja keskmine netorikkus (varad miinus laenud) 195 200 €. Bundesbank eelistab keskmisele mediaanväärtuseid, kuna paljud kodumajapidamised on keskmisest vaesemad. Mediaan poolitab ära, millisest väärtusest on pooled kõrgemad ja pooled madalamad. Mediaanbrutorikkus oli 67 900 € ja mediaannetorikkus 51 400 €.

Bundesbank avaldas ka teistest allikatest pärit info teiste riikide kohta, mille metoodika ei pruugi olla päriselt võrreldav.

Selgub, et sakslased on vaesed. Hispaania kodumajapidamiste mediaannetorikkus on 178 300 eurot võrreldes saksa 51 400 euroga ja Itaalia 163 900 euroga. Suur erinevus võib tulla sellest, et sakslased eelistavad eluaset rentida, mitte seda omada. Ainult 44,2% sakslastest elab oma eluasemes võrreldes 82,7% hispaanlaste ja 68,4% itaallastega. Arvestades hiljutist Hispaania eluasemete hinnalangust, oleks uuemate andmete põhjal ilmselt hispaanlaste rikkus toodud numbrist väiksem.

Uuringu sõnum võib olla selline, et kriisimaades on küllalt rikkust, mida saaks maksustada, et tasakaalustada riigi rahandust.

Hetkel kuum