Sirje Rank • 8. aprill 2013 kell 11:38

Venemaa restruktureerib Küprose võla

Venemaa tuleb vastu Euroopa Komisjoni palvele ning on valmis 2011. aastal Küprosele antud 2,5 mld euro suuruse laenu restruktureerima, ütles täna Venemaa president Vladimir Putin.

„Me anname oma panuse saareriigi abistamiseks," ütles Putin täna Hannoveris ühisel pressikonverentsil Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga. „Euroopa Komisjoni palvel otsustasime selle võla restruktureerida,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Putin ei avalikustanud Küprose laenu uue kokkuleppe tingimusi.

Läinud kuul ütles Venemaa rahandusminister Anton Siluanov, et laenu tagasimakse tähtaja pikendamine viie aasta võrra ja intressimäära kärpimine 4,5 protsendilt 2,5 protsendile oleks Küprosele paras toetus.

Küprose esialgse päästeplaani suhtes oli Putin väga kriitiline, nimetades seda ebaõiglaseks, ebaprofessionaalseks ja ohtlikuks. Täna ärgitas ta Euroopa institutsioone edaspidi hoiustajate maksustamisest hoiduma.

„Eeldame, et see oli erandjuhtum. Et sellist viisi euroalal probleemsetes kohtades kriisist väljumiseks enam ei kasutata,“ ütles ta.

Agentuuri Moody’s hinnangul on Venemaa firmadel ja eraisikutel Küprosel ca 31 miljardit dollarit. IMFi ja euroala abiprogramm vallandab ilmselt Vene raha väljavoolu koju tagasi, ütles Putin läinud nädalal.

Hetkel kuum