Sirje Rank • 17. aprill 2013
Jaga lugu:

Euroopa kärpekuuri teoreetikud tule all

Euroopa kärpekuuri teoreetikutel, Harvardi ülikooli ökonomistidel Carmen Reinhartil ja Kenneth Rogoffil on tulnud sel nädalal oma numbrid üle arvutada.

Põhjuseks Massachusettsi ülikooli kahe professori ja ühe doktorandi avastatud vead Rogoffi ja Reingharti töös. Oluline on see vaidlus sel põhjusel, et seda 2010. a valminud tööd on viimaste aastate “kasv versus kasinus” debatis väga palju tsiteeritud ja kasinuse pool on sealt argumente ammutanud nii Euroopas kui USAs.

Kriitika järgi on Reinhart ja Rogoff osa andmeid välja jätnud, valinud oma teooriale sobiva statistika ning omistanud koondnumbrite arvutamisel erinevatele riikidele arusaamatult suurt või liiga väikest tähtsust. Massachusettsi akadeemikud leiavad, et kuna Reinharti ja Rogoffi töös on avastatud eksitus, tuleb kasinuspoliitika ümber hinnata.

Reinhart ja Rogoff tegid kiired ülearvutused ning möönsid, et osa andmeid on Excelis tehtud näpuvea tõttu välja jäänud. Samas tõdeti, et lõppjäreledust see ei muuda. Resoluutselt eitati numbrite masseerimist ning arusaamatute kaalude omistamist. Samuti osutatakse, et ka nende töö kriitikud Massachusettsi ülikoolist jõuavad samale järeldusele – riikides, kus võlakoorem ületab 90% SKPst, on majanduse kasvutempo aeglasem. Kasvutempo on vaid veidi enam kui pool sellest, mis madalaima võlakoormaga riikides.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum