Sirje Rank • 31. mai 2013
Jaga lugu:

IMF soovitab Rootsil laenurallit ohjata

Rahvusvaheline Valuutafond soovitab Rootsil rakendada lisameetmeid kuumava elamispindade turu jahutamiseks.

Nii soovitab IMF tõsta eluasemelaenude riskikaalu, mida just äsja Rootsi pankades kolm korda seniselt tasemelt tõsteti, nüüdselt 15 protsendilt järkjärgult 35%-le. Samuti soovitatakse sisse viia laenude amortiseerimise miinimumnõuded ning kaotada maksusoodustused eluasemelaenude intressidelt.

Samuti soovitab IMF muutusi regulatsioonides, mis soodustaksid Rootsi eluasemeturul pakkumise kasvu ehk aktiivsemat uute elamispindade ehitust.

Kaaluda võiks ka eluasemekinnisvara kõrgemat maksustamist, et pidurdada majapidamiste ülemäärast laenuvõtmist, nendib IMF Rootsi keskpanga veebilehel avaldatud soovitustes.

Ka Rootsi keskpank ise muretses nädala algul avaldatud hinnangus Rootsi finantssüsteemi stabiilsusele euroala kehva majandusarengu kõrval enim rootslaste kõrge laenukoormuse ja kinnisvaraturul toimuva pärast.

Märtsis kasvasid Rootsi majapidamiste laenud aasta baasil 4,6% tempos. 1990. aastate keskpaiga 90 protsendilt on laenukoorem kerkinud 174 protsendile majapidamiste kasutada olevast sissetulekust. See on väga kõrge näitaja nii ajaloolises kui ka rahvusvahelises võrdluses – isegi suurem kui mõnes riigis, mis viimastel aastatel kinnisvaraturu krahhi tõttu raskustesse sattunud.

Laenuturu jahutamiseks on lisaks vastselt tõstetud riskikaaludele 2010. aastast jõus piirang, mis ei luba laenu anda üle 85% ulatuses soetatava vara hinnast. “Nende meetmete mõju on madalate intressimäärade tingimustes alles ebakindel ja piiratud,” nendib keskpank. “Nii võib vaja olla lisameetmeid, et takistada riskide suurenemist.”

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum