Soome kaalub laenulage

Sirje Rank 20. jaanuar 2014, 10:36

Soome kaalub eluasemelaenudele ülempiiri kehtestamist, millega määratakse kindlaks, kui suures osas võib ostu rahastada laenuga.

Eesmärk on laenamist piirata ja vältida mullistusi kinnisvaraturul. Vajadust sellise meetme järgi on rõhutanud Soome keskpank.

Läinud aasta sügisel veel ettepanekule vastu olnud Soome finantsasutused on meelt muutnud ning valmis asja arutama. Finantsala keskliit on isegi välja pakkunud, et esimest eluaset soetavad noored saaksid laenu kuni 95% ulatuses vara maksumusest, teistel oleks omaosaluse suurus 10%.

"Kohtusime sügisel nii rahandusministeeriumi komisjoni kui Soome Panga juhtkonnaga. Sealt tuli selge sõnum, et Soome majanduse huvides ja välise surve tõttu tuleks sellist hooba kasutada," kommenteeris liidu juht Piia-Noora Kauppi läinud nädalal Soome päevalehele Helsingin Sanomat.

Välise surve all pidas ta silmas ka Rahvusvahelise Valuutafondi läinud suvel ilmunud ülevaadet Skandinaavia riikide rahaturgudest, kus taolist laenulae kasutuselevõttu tungivalt soovitati.

Teemat analüüsinud töögrupp pakkus välja veidi teistmoodi lahenduse, kus vajadusel - kui turul on suurem ülekuumenemise risk - võiks omavastutuse osa suurendada.

Arutelud sobiva kompromissi osas jätkuvad.

Tänane Kauppalehti nendib, et ehkki hetkel Soome kinnisvaraturul mulli ohtu ei ole, ei ole seda ka liiga leebe laenupoliitika abil vaja tekitada. "Terves majanduses peab olema ka piisavalt suur säästmine," nendib leht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. January 2014, 15:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing