Sirje Rank • 12. november 2013 kell 11:44

Norra kinnisvaramullist sisiseb õhku välja

Norra kinnisvaraturg, kus tänavune nobelist Robert J. Shiller hoiatas mullistuste eest juba aasta tagasi, on jahtumas mõnevõrra kiiremaski tempos kui prognoosis Norra keskpank.

Elamispindade hinnad, mis läinud kümnendiga kahekordistusid, on kaks kuud järjest allapoole tulnud, tekitades kartusi, kas langus mitte liiga kiire ei tule.

Turu jahtumise on toonud rida meetmeid nõudluse jahutamiseks, mida on kütnud madalad intressimäärad ja naftarikkuse kasv. Kehtestatud on nii ülempiir, kui suure osa soetatava vara maksumusest võib rahastada laenuga, kui ka karmistatud pankade kapitalinõudeid.

Nordea pank prognoosib, et järgmisel kahel aastal alanevad kinnisvarahinnad Norras 15-20%, sundides keskpanka tuleval aastal vähemalt kahel korra baasiintressimäära praeguselt 1,5% tasemelt kärpima.

Norralaste laenukoormus ületab kasutada oleva tulu kaks korda. Elamispindade hinnad on 2009. aasta esimesest kvartalist kerkinud 30%.

Juba hakkab suur laenukoormus kärpima eratarbimist, mis aeglustab Norra SKP kasvu. Tänavu kasvab Norra majandus (nafta ja gaasisektorit arvestamata) 1,75% võrreldes läinud aasta 3,4%se kasvuga.

Norra uus valitsus lubab maksusoodustusi, et ergutada säästmist. Ent ülevaatamisel on ka eluasemeturgu jahutanud nõuded, mis võivad uuesti leeveneda.

Hetkel kuum