28. november 2013 kell 21:00

Investoritele on deflatsioon halvem kui inflatsioon

Vaatamata triljonitele eurodele, mida suured keskpangad on viimastel aastatel majanduse ergutamiseks finantssüsteemi pumbanud, peavad investorid hoopis deflatsiooni oma suurimaks ohuks lähima 12–24 kuu jooksul.

Briti pank Barclays tegi uuringu, kus küsitles 912 ülemaailmset investorit. Üle 60 protsendi neist arvas, et hindade alanemine on suurem risk kui hindade tõus. Seetõttu ootavad investorid ka kulla hinnale langust, kuna väärismetalli nähakse kaitsena inflatsiooni vastu.

Kulla hinnale nähakse langust. Uuringust selgus, et 25 protsenti investoritest näeb kulla­untsi hinda langemas järgmise aasta esimeses kvartalis alla 1200 dollari. Teine 25 protsenti arvab, et kullauntsi hind kaupleb järgmise aasta esimeses kvartalis 1200–1250 dollari vahemikus. Eile oli kulla hind 1240 dollarit unts.

Deflatsioonisurvest on saanud probleem ka Euroopa Keskpangale, kes näiteks sel kuul langetas baasintressi rekordmadala 0,25 protsendini. Oktoobris langes eurotsooni inflatsioon 0,7 protsendini, mis on madalaim pärast 2009. aasta novembrit. “Madal või langev inflatsioon viitab sellele, et deflatsioon võib olla praegu suurem risk kui tõusev inflatsioon arenenud riikides,” ütles CNBC-le AMP Capitali investeerimisstrateegia juht Shane Oliver. “Praegustes oludes oleks deflatsiooni libisemine tõenäoliselt halb. Langevate palkade ja hindade juures oleks raske võlgu tasuda. Ja kui hinnad langevad, siis inimesed kulutavad ja investeerivad vähem ja see võib viia tagasi majanduslangusse.”

Investorid soosivad endiselt aktsiaid. Uuringust selgus, et suurim küsimärk investoritele on Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi vähendamine. 45 protsenti vastanuist ootab, et USA 10aastase tähtajaga võlakirja tootlus jääb järgmise aasta esimeses kvartalis 2,5–3 protsendi vahele. 40 protsenti vastanuist näeb 10aastase võlakirja tootlust järgmises kvartalis tõusmas 3–3,5 protsendini.

Eile oli USA 10aastase võlakirja tootlus 2,73 protsenti. Peaaegu 60 protsenti investoritest ­ootab Euroopa aktsiatele kõrget tootlust.

Hetkel kuum