Raido Neemre • 27. detsember 2013 kell 18:11

Kulla hind hakkab taas tõusma

Kulla hind on sellel aastal olnud viimase kolme dekaadi kõige kehvemas seisus, kuid uuringukeskus Capital Economics väidab, et väärismetalli hind hakkab 2014. aastal taas tõusma.

Eelmisel nädalal avalikustatud Föderaalreservi võlakirjaostu programmi kärpimine viis kulla hinna peaaegu 2013. aasta madalaimale tasemele, mis juuni lõpus oli 1180 dollarit untsi kohta.  Tulemuseks on vähene investeerimine kulda,kuid just see võib olla põhjuseks, miks kulla hind järgmisel aastal üllatada võib.

Uuringukeskuse analüütiku, Julian Jessopi, sõnul oli 2013. aasta kullale kohutav aasta, kuid fakt, et 2013. aasta teine pool oli vähem katastroofiline kui aasta esimene pool, annab lootust, et kõige hullem on juba möödas.

 Jessop lisas, et eurotsooni ebastabiilsuse tagasitulek järgmisel aastal võib kulla hindu kergitada, kuna investorid eelistavad tagasipöördumist turvasadamasse. Samuti võivad kulla hinda  kergitada nõrgenevad eurotsooni majandused, mis sunnivad Euroopa Keskpanka rahanduspoliitikat veelgi lõdvendama.

Kullahinna tõusu toetab ka Föderaalreservi jätkuv võlakirjaostu programm. Kuigi keskpank teatas programmi kärpimisest, pumpab programm jätkuvalt suurel hulgal raha majandusesse, mis peaks olema toetav faktor kulla hinna tõusule.

„Veel üheks toetavaks faktoriks on kulla nõudluse kasv arenevates  riikides,” sõnas Jessop. Näiteks Indias, kus valitsuse impordipiirangud on kahandanud kulla nõudlust, lõdvendatakse järgmisel aastal tõenäoliselt reegleid, mis omakorda kasvatab nõudlust ja kulla hinda 2014. aastal.

„Me usume, et kulla hind jõuab järgmisel aastal vähemalt 1400 dollarini untsi kohta, kui mitte rohkemgi,” lisas ta.

 

Hetkel kuum