JPMorgan sulges Läti pankadele arveldusteks uksed

Romet Kreek 02. jaanuar 2014, 11:24

JPMorgan, kellelt USA regulaatorid nõudsid rahapesuvastaste meetmete tugevdamist, lõpetas Läti pankade dollariarvelduste teenindamise, vahendab Bloomberg Läti pangandusassotsiatsiooni informatsiooni.

„JPMorgan oli oluline partner,“ ütles Läti korrespondentpanganduse assotsatsiooni president Martins Bicevskis. „See ei sega tööd ja uute partnerite otsimist.“

Eile eurole üle läinud Läti on Londonis asuva korruptsioonivastase Global Witnessi hambus, kuna Lätis asub hulgaliselt endise Nõukogude Liidu maade hoiuseid. Kokku on Lätis mitteresidentide hoiuseid 8 miljardit dollarit. USA regulaatorid on mures, et pankade kontroll on nõrk ning võimaldab terrotistidel  ja narkoärikatel teha makseid.

USA suurima panga loobumine Läti pankade teenindamisest jätab ainult kaks Lääne panka teenindama Läti pankade (klientide) USA dollari makseid. Nendeks on Deutsche Bank ja Commerzbank.

USA Office of the Comproller of the Currency nimeline järelevalveorgan andis 2013. aasta jaanuaris välja korralduse, kuna avastas, et JPMorganil on ebaadekvaatne sisekontroll rahapesuvastases võitluses. Pank ei suutnud identifitseerida suurel hulgal kahtlasid tegevusi ega raporteerinud kahtlustest regulaatoreid.

Toona JPMorgan ei tunnistanud oma vääriti tegutsemist. Augustis teatas JPMorgan, et vaatab läbi oma korrespondentspanganduse üksuse ega võta enam vastu uusi kliente.

Läti ettevõtete kangelastegude nimistusse kuulub Cote d’Ivoire'i ametnikel ÜRO sanktsioonide vältimise võimaldamine. Umbes 30 miljonit dollarit Kõrgõzstanist kanti üle läbi ABLV panga, mis võib Global Witnessi 2012. aasta raporti kohaselt kujutada endast rahapesu. ABLV sellise hinnanguga ei nõustunud. Juunis trahvis Läti keskpank ühte Läti panka maksimaalse võimaliku 100 000 latiga, kuna üks Läti pank osales Venemaa suurimas avastatud maksupettuses.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2014, 11:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing