Kanepiaktsiad – uus Microsoft?

Romet Kreek 13. jaanuar 2014, 15:07

 Spekulandid läksid USAs pööraseks – kanepiaktsiate hinnad tõusid ligi 2000%.

Hempi juhatuse esimees Bruce Perlowin nägi, kuidas tema ettevõtte aktsia hind tõusis kolme päevaga 205%, kaheksale sendile. Investorid kukkusid äkki panustama, et et kanep on järgmine Microsoft.

Robert Frichteli Advanced Cannabis Solutionsi aktsia hind tõusis 144%. Ettevõtte värskeima avaldatud kvartali käive oli 455 dollarit. Tema sõnul on eufooria tõstnud sektori aktsiate hindu koguni kuni 1700%.

"Kanepi nõudlust ei suudeta rahuldada," ütles kord smuugeldamise eest vanglas viibinud Perlowin, kes detsembris avaldas emissiooniprospekti, et müüa 12 miljonit aktsiat. "Uus tööstusharu on sündmimas," ütles ta.

Kuigi regulaatorid hoiatavad aktsiapettuste eest, on tänavu suurimat tõusu teinud aktsiate seas kanepi penniaktsiad.

Medistiinisektorile teenust pakkuva GreenGro Technologiese aktsia hind on tõusnud 1714%, 80 sendile. Colorados kanepit müüva Tranzbyte’i aktsia hind on viie kauplemispäevaga tõusnud 310%, ületades esmakordselt 11 kuu jooksul ühe sendi taseme.

Hullus võttis maad, kui Colorado legaliseeris USA esimese osariigina kanepi müügi neile, kes on vähemalt 21aastased. New York kaalub lubada mõnedel haiglatel kasutada kanepit raskete haigustega klientidel.

"Inimesed kujutavad endale ette, et nad on leidnud ilma analüüsita soodsa rahateenimise võimaluse," ütles varahaldusfirma NorthCoast kauplemisjuht Frank Ingarra. "Ehk jääb nendest firmadest 1-2 ellu, kuid sellist hullust nähes põletavad inimesed end kõvasti. Keskmine investor peaks enne mitu korda mõtlema, kui selles osaleda."

Regulaator Financial industy Regulations Authority (Finra) avaldas augustis hoiatuse seoses võimalike kanepiaktsiate pettustega. Skämmerid võivad aktsiaid reklaamida, hinda üles manipuleerida ja siis need maha müüa.

Finra ei nimetanud konkreetsete ettevõtete nimesid, kuid soovitasid olla iseäranis ettevaatlikud nimetamata juhatuse esimehe suhtes, kes istus üheksa aastat vangis, olles juhtinud ajaloo suurimat narkootikumide äritegevust.

Perlowin Hempist ütles augustis antud intervjuus, et ilmselt siis peeti teda silmas, nimetades sellist kriitikat absurdseks. Hemp tegeleb tööstusliku kanepiga, mida kasutatakse rõivatööstuses.

Bloomberg Industriesi andmeil võiks üleriigiline kanepi legaliseerimine luua 35-45 miljardilise aastakäibega äri.

Medbox, mille turuväärtus oli 626 mln dollarit, teenis mullu kolmandas kvartalis 2,1 mln dollarilise käibe juures 260 000dollarilise kasumi.

Kanepitootjatele ruumide rentija teenis kvartalis 455dollarilise käibe juures 472 000 dollarilise kahjumi.

GreenGro Technologiese III kvartali kahjum oli 221 644 dollarit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. January 2014, 16:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing