Hannes Sarv • 4. veebruar 2014 kell 14:19

Vara kantimise eest tingimisi

Eelmisel reedel mõistis Harju maakohus kaheaastase tingimisi vangistuse OÜ Arktik endisele juhatuse liikmele Elvis Kadajale.

Arktiku pankrotieelsest varakantimisest kirjutas Äripäev 2009. aasta detsembris. Mait Meriloole ja Peep Kallastele kuulunud Arktik oli varem edukas hulgimüügifirma, kuid selleks ajaks juba pool aastat pankrotis. Ettevõte oli enne pankrotti muutnud nime OÜks Külmtarne ja firmal oli võlgu üles jäänud 1,44 miljoni euro eest.

Vara viidi välja

Kadaja sai Arktiku omanikuks ning juhiks 2008. aasta detsembris – endiste omanike Meriloo ja Kallaste asemel. Enne seda oli juhatuses olnud Kallaste, Kadaja oli firmas töötanud logistika alal. Vara minemaviimine firmast algas kohe pärast Kadaja juhatusse saamist. Ta sõlmis Arktiku nimel lepingu 30% suuruse osaluse soetamiseks OÜs Saaremaa Kala, mille eest pidi eurodesse arvutatult tasuma 384 000 eurot. 320 000 tasus Arktik kohe, kuid 64 000 jättis tasumata. See võimaldas Saaremaa Kala osaluse müüjal, pankrotihaldurina tuntud Martin Krupi kontrolli all oleval OÜl Centrale Invest, lepingust taganeda ja jätta endale nii osalus kui saadud 320 000 eurot. Kohus nõustus prokuröri hinnanguga, et tehingu eesmärgiks oli raha väljaviimine ettevõttest.

Teise samal ajal toimunud tehinguga põhjustas Kadaja Arktikule 760 000 euro suuruse kahju. 2008. aasta detsembris nõustus Kadaja OÜ Arktik nimel ostma kaks kinnistut Rae vallas, mis kuulusid Arktiku endise omaniku Meriloo firmale Kükita Arenduse OÜ. Hinnaks lepiti kokku 1,05 miljonit eurot ja summa tagamiseks seati kinnistutele hüpoteegid. Kadaja tasus nende kinnistute eest Arktiku arvelt kokku 760 000 eurot. Kuna ülejäänud osa jäi tasumata, algatas Kükita Arenduse omalt poolt täitemenetluse ning kohtutäitur müüs kinnistud enampakkumisel maha – hinnaga 95 200 eurot. Kohus leidis kokkuvõttes, et Kadaja põhjustas Arktikule tehinguga 760 000 euro suuruse kahju ning tegi seda otsese tahtlusega.

2009. aastal ütles Kadaja Äripäevale, et võttis Arktiku üle uue äriplaaniga, kuid majandusolukord ei lubanud tal seda ellu viia. Arktiku endine omanik Meriloo kinnitas toona omalt poolt, et kõik tehingud toimusid turuhinnaga ning olid seaduslikud. 

Eelmised omanikud pääsesid

Seda, kas Arktiku eelmised omanikud Meriloo ja Kallaste kuidagi firma pankrotieelsel varast vabastamisel osalesid, kohtus ei käsitletud. Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Arno Põder ütles, et kriminaalasja eeluurimisel politseis kontrolliti ka varasemate juhatuse liikmete seotust tehingutega, tõendeid nende osalemisest kuriteo toimepanemisel aga ei leitud.

Siiski tõi Arktiku pankrotihaldur Andres Tootsman kohtus välja, et firmaga ei olnud kõik korras juba enne Kadaja asumist juhatusse – 2008. aasta aruannet ei olnud, aasta lõpus vahetusid juhtkond ja omanik, ettevõte muutis asukohta ja ärinime. „Sellised tunnused viitavad võimalusele, et ettevõtet oli asutud likvideerima, kuid mitte seaduses ettenähtud korras,“ ütles Tootsman kohtus. 

Nüüd teemat kommenteerides lisas ta, et Kadaja ei olnud tüüpiline variisik, vaid oli firmaga enne kokku puutunud. „See jõudis lõpuks tema peale välja – mees, kes otsustas laevale jääda ja väärikalt selle laevaga külili keeras. Ta ju teadis, mille peale ta läheb ja teadis, mis ees võib oodata,“ sõnas Tootsman ja lisas, et võimalike nõuete esitamine teiste tehingutega seotud isikute vastu on talle haldurina kulukas nii aja kui raha mõttes. „Seda asja on nüüd menetletud neli ja pool aastat. Ilmselt piisava mõttetegevuse tagajärjel annab kombineerida nii, et raske ja kulukas on külge hakata,“ ütles ta. Tootsmani sõnul tegeleti ühe isikuga juba sedavõrd kaua, et järgmiste lülide kokkupanemisel oleks riskitud sellega, et aega läheb veel enam ning lõpuks asjad lihtsalt aeguvad.   

Kaaluvad edasikaebamist

Kohtulahend ei ole veel jõustunud ning osapooled saavad selle edasi kaevata.

Tootsmani sõnul ei saa ta otsusega rahule jääda. Põhjus on selles, et tema tsiviilhagi Kadaja vastu summas 704 000 eurot ei rahuldatud ning soovitati sisse anda tsiviilhagi. See aga tähendaks jälle mitut aastat kohtuskäimist. Seetõttu kaalub ta otsuse edasikaebamist. 

Kadaja kaitsja vandeadvokaat Aivar Ennoki sõnul otsustavad nad edasikaebamise sel nädalal. Kuna Kadaja süüd eitas ning taotles enda õigeksmõistmist, on edasikaebamine tõenäoline. 

Arktiku enda pankrotimenetlus otsustati vara puudusel raugemisega lõpetada juba jaanuaris 2011, kuid firma registrist kustutamine ootabki selle kriminaalasja lõpptulemust.

Müüs vara ka teises firmas

Lisaks sellele oli Kadaja seotud ühe teise pankrotistunud ettevõttega OÜ RDT Invest. Kohtuotsuse järgi müüs Kadaja autovedudega tegelenud firmat volituse alusel juhtides maha ettevõtte autopargi ning sai selle eest sularahas 45 000 eurot. Seda raha ta firma kassasse ei kandnud. Kuna autode turuväärtuseks hinnati 72 658 eurot, siis leidis kohus, et selle summa ulatuses põhjustas Kadaja firmale ja firma võlausaldajatele kahju. Oma karistuse 2 aastat tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga saigi ta selle teo eest. Tegevuse eest Arktikus määras kohus talle lühemad karistused ja luges need kaetuks raskema karistusega.  

Hetkel kuum