Esitas komisjonile võltsingu

Indrek Kald 12. veebruar 2014, 10:19

Endine Eesti Panga president Vahur Kraft esitas eelmise aasta 16. oktoobril riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjonile istungil võltsitud dokumendi, selgus komisjoni tänasel istungil.

Kohtuekspertiisi instituudi uuring näitas, et Krafti uurimiskomisjonile esitatud VEB panga kirja originaalkujul ei eksisteeri. "Uuringust tuli välja, et tegemist on koopiaga, mille monteerimiseks on kasutatud teisel VEB panga kirjal olevaid rekvisiite koos allkirja koopiaga," ütles uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra pressiteates.

Kraft soovis uurimiskomisjonile esitatud kahe kirja abil tõendada, et Vene residendil TSL International oli 1995. aastal külmutatud nõue 32,3 miljoni USA dollari ulatuses. Eesti Panga auditis tõdeti, et kuigi Eesti Pank saatis 1995. aastal välja kirja, milles väideti TSL Internationalil olevat külmutatud rahaga seotud nõue 32,3 miljoni väärtuses, siis tegelikult sellist nõuet ettevõtjal sel ajal ei olnud ning Eesti Panga poolt 1995. aastal Vahur Krafti allkirjaga VEB pangale saadetud kirjas olid andmed valed.

See Eesti Panga auditis välja toodud nn valeandmetega kiri oli riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni moodustamise ajend.

"Uurimiskomisjonil tekkis kahtlus Vahur Krafti esitatud kirjade autentsuse suhtes, mistõttu pöördusime jaanuaris Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi poole, et selgitada, kas esitatud VEB panga kirja puhul võib olla tegemist võltsitud dokumendiga," ütles Rainer Vakra.

"Dokumendiuuringu tulemus kinnitas uurimiskomisjoni kahtlusi. Seetõttu on vaja ka teise Vahur Krafti esitatud kirja autentsuse kontrolliks läbi viia lisaanalüüs," lisas ta.

Vakra sõnul ei ole teada, kes kirja võltsis, kuidas võltsitud kiri Krafti kätte sattus ja kas Kraft on kirja võltsitusest teadlik. "Kuriteotunnuste korral saab need asjaolud välja selgitada uurimisasutus," ütles Vakra.

VEB Fondi koondnõuete menetlemise ja rahuldamise asjaolude väljaselgitamiseks moodustati riigikogu 2013. aasta 12. märtsi otsusega uurimiskomisjon, kes esitab töö lõpparuande riigikogule hiljemalt tänavu 7. aprillil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2014, 11:40
Otsi:

Ava täpsem otsing