• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Hotellist soodsam - ööbi kohaliku kodus

  Välismaal saab hotellis ööbimise asemel sama mugavalt, aga tihti hulga soodsamalt ööbida kohalike elanike lühiajaliselt välja üüritavates korterites või majades.

  Internetipõhised keskkonnad, näiteks Airbnb, Roomorama, Housetrip, 9flats ja Onefinestay toovad kokku kinnisvaraomanikke ja reisijaid - esimesed saavad välja üürida kodu, mis mingil põhjusel tühjana seisab või on selles ruumi külalise majutamiseks, teised saavad hotelli asemel nautida sama raha eest elu mugavustega korteris või majas.
  Korter pakub hubasust. Maailmarändur ja start-up´i Likealocalguide.com üks asutajatest Ülane Vilumets on viimastel aastatel reisides majutuse otsimisel kasutanud Airbnb-nimelist internetikeskkonda. Selle abil on ta leidnud öömaja Viinis, Londonis, Soulis, Lõuna-Koreas Jeju saarel, Budapestis, Krakovis, Berliinis, Stockholmis ja Helsingis. "Start-up maailmas on Airbnb kasutamine tööreiside ajal väga levinud, seda just raha säästmise ja kontaktide saamise eesmärgil," sõnas ta.
  Hotellist soodsam. Terve korteri rentimine, eriti mitme inimese peale, on tihti soodsam variant kui hotell, täpsustas Vilumets.
  Ka Karoli Hindriks, ettevõtte Goodmood Meedia ja Heatuju Maaletooja OÜ juhatuse liige kasutab reisidel selle keskkonna võimalusi. "Vahel rendin terve korteri, vahel mõne toa suures majas. Selline reisimine annab hea võimaluse saada rohkem kohalikku elutunnetust," ütles ta. Rentimine on tema sõnul hea alternatiiv 20ruutmeetrises hotellitoas elamisele - korteri sisustus on hubasem, olemas on köök ja olmetehnika.
  Lisaks neile plussidele on Vilumetsa sõnul eeliseks kindlasti ka kohalikega suhtlemine, mis rikastab reisikogemust. "Saab uusi lahedaid tutvusi inimestega, kes linna teavad ja oskavad soovitada, kuhu minna, saab kultuurikogemust," selgitas ta. Seda muidugi juhul, kui ei satu kinnisvarafirma väljarenditava korteri otsa. Sel juhul suurt suhtlust peale võtmete üleandmise ja korteri tutvustamise oodata ei ole.
  Detailides peitub elamus. Hotellis peatumisel on muidugi omad võlud, ütles Hindriks. "Seal ei pea ärgates hommikusööki ise valmistama," lausus ta ja lisas, et tõenäoliselt on selline mugavus oluline tiheda graafikuga inimestele. Samuti puudub hotelli kasutamisel võtmete üleandmise mure, kui saabumine või lahkumine on hilisõhtul või keset ööd.
  Airbnb kaudu ööbimisel puutub aga selliste muredega kokku, mistõttu on oluline detailid enne selgeks teha. Sama soovitab ka Vilumets. Hindriksi sõnul on tal ette tulnud näiteks olukordi, kus ta mõne ööbimisvõimaluse kohta ei lugenud kuulutusest kogu olulist infot välja. Näiteks juhtus ta Krakovis peatuma ühe perenaise juures, kelle kuulutuses oli küll öeldud, et pakutakse eraldi tuba, aga mainimata jäetud, et tegemist on läbikäidava toaga.
  ***
  Sobib pigem puhkajale. Komeediklubi asutaja Andrus Purde: Komandeeringus on isikupäratu, aga paremini etteaimatava teenindustasemega hotell ilmselt parem valik. Kui liisk aga rendikorteri kasuks langeb, tasuks kindlasti lugeda eelmiste külastajate arvustusi, et korterist ja selle rendile andjast rohkem aimu saada. Need on olulised ja mängivad suurt rolli nii maja või korteri omaniku jaoks, kes tahab oma paika välja üürida, kui rentniku jaoks. Kui kellestki jääb ebameeldiv kogemus, võib seda infot alati teistega jagada -  nii kaotab kinnisvaraomanik usaldusväärsust potentsiaalsete huviliste silmis või kaob inimesel võimalus sellisel viisil reisida.
  ***
  Ettevõtja annab oma kodu rendileMöödunud suvel proovis Vilumets Airbnb-süsteemi kasutada ka enda korteri väljarentimiseks. "Muidu jääb oma kinnisvara pealt tulu teenimine ainult neile, kellele kuulub mitu objekti, aga nii võib seda väiksel skaalal teha igaüks," ütles ta. "Tore on see, kui tead ette, et sõidad nädalavahetusel kuskile välismaale ja korter on tühi," sõnas Karoli Hindriks. "Siis võib alati selle kohta info süsteemi üles panna. Rendid korteri välja ja jätad oma asjad sisse. Ei ole kordagi pidanud muretsema, et miski kaob," kinnitas naine, kes alustas oma kodu väljarentimist samuti möödunud aasta keskpaigast.
  Külalisi, kelle seas on olnud kunstnikke, kirjanikke, ettevõtjad, on igalt poolt - Venemaalt, Austraaliast, Hollandist, Itaaliast, Jaapanist, Belgiast, Ameerikast ja mujalt. Nii Vilumetsa kui Hindriksi kogemused on olnud valdavalt positiivsed. Negatiivseks kogemuseks oli Vilumetsal see, kui külalised ei öelnud, et tulevad koos kolmeaastase lapsega. "Minu korter on vallalise korter ega ole lapse jaoks väga kohandatud," täpsustas ta. Hindriksi sõnul oli ebameeldivam kogemus seotud rentniku suitsetamisega toas. "Aga see juhtus pigem seetõttu, et reeglid polnud algusest lõpuni paika pandud," selgitas ta.
  Lõhutud pole Hindriksi sõnul midagi, kui, siis ainult mõni klaas, aga siis on ka alati öeldud, et see juhtus. Pigem on külalised jätnud korteri tunduvalt paremasse seisu, kui sisse kolimisel, või teinud isegi kingitusi - viimane külaline jättis enne ärasõitu lapsele õhupallikimbu. "Üldiselt suhtutakse korterisse pigem hoolitsusega," arvas Hindriks.
  ***
  Eliitklassi korter hotelli asemelEesti ettevõtja Sten Saare firma Onefinestay pakub nelja- või viietärnilise butiikhotelli tasemel majutusteenust, ainult et külalised rendivad reaalsete inimeste kodusid.
  "Keskmine ööhind Airbnb´s on 90 dollarit, meil aga 500," ütles Onefinestay Londoni teenuste osakonna juht Sten Saar. Kõrgem hind on aga põhjendatud - Onefinestay kaudu renditavate korteritega käib kaasas reaalne hotellis pakutavaga sarnane teenus, alustades voodipesust, rätikutest ja vannitoakosmeetikast, selgitas Saar. Sissekolinud reisijale antakse rendiperioodiks ka eraldi iPhone, millega on tagatud 24/7 klienditugi.
  Londonis leiab Onefinestay kaudu elamispindu, mille suurus jääb kahe ja neljateistkümne toa vahele. "Ööpäeva hind algab 250 naelast (300 eurot - toim) ja lõppeb kusagil 2000 naelaga (2430 eurot - toim)," sõnas Saar. Pariisis ja New Yorgis on hinnatase umbes sama. Los Angeleses aga, kus ettevõte haldab ka suuremaid kodusid, millest mõningad basseinide ja 10 magamistoaga, on hinnatase selle võrra ka suurem.
  "Londonis on meil ligi tuhat kodu, mida haldame. Iga objekti ööpäevahind sõltub kodu väärtusest, ajast, asukohast ja paljust muust," lausus Saar. Enne ööbima asumist küsitakse kliendilt deposiiti summas 1000 naela ehk 1215 eurot. "Keskmise kodu hind on ligi 1,6 miljonit eurot," põhjendas Saar ja lisas: "See ajab pahatahtlikud ja pidutseja-tüüpi inimesed eemale."
  "Onfinestay on ses mõttes vahelüli luksusliku kodu omaniku ja kvaliteetset autentsust otsiva turisti vahel," lausus Saar ja selgitas, et ettevõte hoolitseb selle eest, et ajal, kui kodu on tühi, saaks omanik seda välja rentida ja kasu teenida, kuid turvalisel ja talle muretul viisil.
  Seda, et ettevõtted Onefinestay teenust massiliselt kasutaksid, täna ei ole, aga pigem seetõttu, et seni ollakse rohkem eraklientidele keskendunud. "Samas, meie poole on ettevõtted jõudnud sel viisil, et nende töötajad soovivad töölähetusel kasutada meie majutusteenust," lausus Saar.
  MIS ON MIS:Korterid lühiajaliselt üüril maailma igas nurgas9flatswww.9flats.comAirbnbwww.airbnb.comHouseTripwww.housetrip.comOnefinestaywww.onefinestay.comRoomoramawww.roomorama.comTravelmobwww.travelmob.com
  Vaade korterisse, mida saab üürida Sten Saare ettevõtte Onefinestay vahendusel.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Henry Auväärt: kes jääb praegusajal töötuks?
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Raamatupidamisbüroode TOP 2: uisuta sinna, kus litter saab olema, mitte sinna, kus ta oli
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
Raadiohommikus: muljed Dubai Expolt, räägime ka Rail Balticu hetkeseisust
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.